Check Up nedir?

Hastalık ortaya çıkmadan önce rutin kontrolleri yaptırmak, gerekli önlemler almak kişinin sağlıklı kalmasını sağlar. Sadece rutin tahlil ve tetkiklerden ibaret değildir check up. Amaç kişinin sağlığını koruması ve gerekli tedbirleri geç olmadan almasını sağlamaktır.

Çağımızın en önemli hastalıkları arasında sayılan; kanser, çeşitli kalp hastalıkları,hipertansiyon, obezite, diyabet ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğrutanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesini önemli bir düzeyde artırmaktadır. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden çeşitli hastalıkların tanı ve tedavisi açısından da önem arz etmektedir. Sağlığınız değerlidir. Ona iyi bakmak sizin elinizde… 

Ne sıklıkta Check Up yaptırmak gerekir?

Check-Up'ın, birbaşka deyimle genel sağlık kontrolünün, hiçbir şikayet ve hastalığı olmayan tüm kişilere en az yılda bir, düzenli olarak yapılması önerilir. Ailesel riskfaktörlerine (Kanser, Koroner Arter hast. Vb.) göre önerilen uygulama tekrar süresi değişebilir.

Check-Up içeriği nasıl olmalıdır?

Belirli yaş dönümlerine özel paket programlar (Çocuk-Kadın Tarama-Prostat..vb) süreklilik içerisinde grubumuzda oluşturulmaktadır. Ailesel genetik geçişli hastalıklara özel tarama amaçlı programlar da ayrıca paketler olarak hazırlanmıştır. Kişiye özel  yaş, cinsiyet, risk faktörleri, hayat tarzı ve ailesindeki hastalık yüküne göre risk faktörlerinin belirlenmesi sonucunda ilgili fiziki muayenelerin ve gerekli görülen Laboratuvar/Radyolojik testlerin tespiti ilekişiye özel olarak hazırlanır.
Unutmamak gerekirki erken teşhis çoğu zaman hayat kurtarır. O nedenle mutlaka kişiye özel olarak bir program hazırlanması ve uygulanması hekimlerce tavsiye edilmektedir. Grubumuzda check up değerlendirmeleri konunun uzman hekimlerince yapılmaktadır.

Check up için ne kadar zaman ayırmalıyım?

Sabah aç karnına gelmeniz ve öncelikli olarak kan-idrar örneklerini vermeniz gerekmektedir. Örneklerinizi verdikten sonra kahvaltınızı etmenizde bir sakınca yoktur. Sonrasında radyolojik çekimlerinizi yaptırmanızı rica ederiz. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra sonuçlarınız ile birlikte doktor görüşlerini almak üzere hekim muayeneniz olmaktadır. İşlemlerinizin tamamı 1 gün içerisinde tamamlanmaktadır. İlgili işlemler için bir gün içerisinde 2-3 saat ortalama ayırmanız yeterli olmaktadır.

Check-up randevunuza gelirken;

Daha önce yapılmış test ve diğer tetkik sonuçlarını beraberinizde getirmeniz uygun olacaktır. Randevu günü olası fiziksel aktivite gerektirecek testler için rahat kıyafet ve ayakkabı ile gelmenizi rica ederiz. Randevu günü en az 10-12 saat açlıkla gelinmesini tercih etmekteyiz. Check up öncesi ağır yemek ve tatlıların yenmiş olması ya da tam tersine birkaç gün boyunca az yemek yemeliyim psikolojisi ile check up yaptırmak (48 saat içinde) sonuçları etkileyebilmektedir. Rutin yeme düzeniniz ve sosyal aktivitelerinizi değiştirmeden Check Up yaptırmanız önemlidir. Böylece günlük hayatınızdaki fiziksel aktiviteniz ve yeme düzeninize göre test sonuçlarınız çıkacaktır. 

Check-up sonuçlarınızı etkileyebilecek detaylara dikkat edin!

Bayanlar için; Mensturasyon (Regl) döneminizin olmamasına, herhangi bir vitamin mineral desteği kullanmamanıza, kullanılıyor ise belirtmenize, kullandığınız (varsa) ilaçlarınızı mutlaka hekiminize iletmeye, randevu günü öncesi alkol kullanmamanıza dikkat edilmesini rica ederiz.

BÖLÜM DOKTORLARIMIZ

DAHA FAZLA YÜKLE