Çocuklarda Fast Food Tüketmenin Zararları

27.04.2018ÇOCUKLARDA FAST FOOD TÜKETİMİNİN ZARARLARI

Fast food yiyecekler, maalesef çocukların çok sevdiği ve tercih ettiği bir besin grubu. Fast food tarzı beslenme ilerleyen dönemlerde sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Küçük yaşlardan itibaren fast food tarzı besinler tüketen çocukların ilerleyen dönemde; obezite ve kilo sorunlarına, kalp ve damar hastalıklarına ve pek çok fiziksel rahatsızlık ile karşılaşma olasılıkları sağlıklı beslenen çocuklara göre çok daha fazladır. Çocuğun sağlıklı beslenme tarzını benimseyebilmesi için ebeveynlere önemli görevler düşüyor.

Fast food tarzı kötü beslenen çocukların, uzun vadede yaşayabilecekleri sağlık problemleri ve komplikasyonlar arasında şunlar belirtilebilir:

  • Kemik erimesi,
  • kalp-damar hastalıkları, yağ, şeker ve tuz içeriği fazla besinleri tüketmek yetişkin dönemde yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı ve ateroskleroz gelişimine yol açar.
  • Tip 2 diyabet, çocuklarda fazla kilolu olmak, fiziksel olarak hareketsizlik ve ailede tip 2 diyabet öyküsü olması ile bağlantılıdır.
  • Astım gibi bazı solunum yolu problemleri fazla kilolu çocuklarda daha sıktır.

Aşırı kilolu olmanın komplikasyonları arasında karaciğer sorunları, kalça gelişimi ile ilgili sorunlar (kaymış femoral epifiz), safra taşları, erken ergenlik ve polikistik over sendromu yer alır.

Çocuğunuzun doktoru, bu sağlık sorunlarının belirtileri için düzenli olarak tarama yapar. Çocuğunuzun mümkün olan en iyi tıbbi bakımı aldığından emin olmak için çocuğunuzun doktoru ile işbirliği yapın.

Çocuğun gıda ile olan ilişkisini kendi sağlık durumundan ayrı tutamazsınız. Çocuğunuzun sağlıklı gıda seçenekleriyle beslenmeye yönlendirin. Çocuğunuzu kilo alımı veya kilo verme diyetine kendiniz karar vermeyin, uzman diyetisyene başvurun.

Uzm. Dr. Ali Müsevitoğlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 
Medilife Beylikdüzü Hastanesi

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.