GÖĞÜS DEFORMİTELERİ (KUNDURACI GÖĞSÜ) TEDAVİLERİ

Göğüs duvarının şekil bozukları önemli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
Halk arasında en sık bilinen göğüs deformite çeşitleri Kunduracı Göğsü (Pektus ekskavatum) ve Güvercin Göğsü'dür (Pektus karinatum).
Diğer deformite çeşitleri ise Poland sendromu, Sternal Kleft, Jeune Sendromu vb. dur.

Konu ile ilgili akademik çalışmaları olan Medilife Beylikdüzü Hastanesi Göğüs Cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Orhan Yücel bilgilendiriyor:

Kunduracı Göğsü Nedir? (Pektus Ekskavatum)

Pektus ekskavatum, göğüs duvarı şekil bozukluğudur. Göğüs duvarının içe çökmesi söz konusudur. İman tahtası olarak anılan sternum ve onunla birleşen kaburgalar göğüs duvarının içine doğru çökmüşlerdir.

Pektus ekskavatum, halk arasında “kundura göğsü”, “kunduracı göğsü” veya “çökük göğüs” olarak bilinir. Göğüs duvarının en sık rastlanan yapısal bozukluğudur. Sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Üç yüz canlı doğumdan birinde görülür. Erkeklerde daha sıktır. Hastaların üçte birinde aile öyküsü bulunmaktadır. Kunduracı Göğsü dereceleri hastaya göre değişiklik gösterebilir.
Güvercin Göğsü Nedir? (Pektus Karinatum)

Pektus karinatum göğüs duvarının dışa doğru çıkıklığı durumudur. İman tahtası (sternum) ve kaburgalar göğüs duvarında dışa doğru şişkinlik oluşturur. Pektus karinatum, halk arasında “güvercin göğsü” olarak da bilinir.

Göğüs duvarının en sık rastlanan ikinci şekil bozukluğudur. Sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Erkeklerde daha sıktır. Hastalarda aile öyküsü bulunmaktadır. Güvercin Göğsü korse tedavisi seçeneği olsa da, deformiteyi ortadan kaldırmanın yolu cerrahi müdahaledir.

GÖĞÜS DEFORMİTELERİNDE TEDAVİ AŞAMALARI

SIK SORULAN SORULAR

Cerrahi Müdahalenin Amacı nedir?
Şekilsel bozukluğu (deformiteyi) ortadan kaldırmak. Toraksın normal gelişimine izin vermek, sternumun akciğer ve kalbe baskısını engellemek, postürü düzeltmek, hastanın psikolojik problemleri ortadan kaldırmaktır.
Ameliyat ne zaman yapılmalıdır?
Skolyoz ve postür bozuklukları ortaya çıkmadan erken yaşlarda yapılması tavsiye edilir. Ancak 5 yaşından önce yapılan ameliyatlarda gelişiminin kötü etkilendiği ve bazı akciğer hastalıklarına yol açtığı görülmüştür.

Kardiyopulmoner fonksiyon bozukluğu yapan bası varsa operasyon daha erken yaşta yapılır. Kozmetik ve psikososyal nedenlerle operasyon düşünülen hastaların 5 yaşını doldurması beklenmelidir.

Psikolojik etkenlerin ortaya çıktığı okula başlama yaşı geçirilmemelidir. Yaş arttıkça özellikle ergenlikten sonra yapılan operasyonlarda başarı şansı düşer. Yaş ile doğru orantılı olarak nüks de artar.

İleri yaşlarda yapılan operasyonlarda kötü postürün ve skolyozun spontan iyileşmesi de zorlaşır. Sonuçta bu hasta grubunda en uygun yaş 5 ile 8 yaş arasıdır.
Ameliyat Harici Yöntemler Nelerdir?
Doktorun uygun gördüğü durumlarda hastalara Vakum veya Korse gibi ameliyatsız yöntemler uygulanabilir.
Ameliyat Sonrası Yaşam Nasıl Etkilenir?
Kunduracı göğsü ameliyatı sonrasında kişilerin ilerleyen yaşantısında spor yapmasında sorun yoktur.

Ameliyatı sonrasında hastamız 1 hafta sonra normal yaşantısına dönebilir.

Kunduracı göğüs ameliyatı olan hastalar ilerleyen dönemde çok daha özgüveni yüksek, sosyal bireyler olarak yaşantılarına devam etmektedirler.
Kunduracı Göğsü Ameliyatları nelerdir?
Kunduracı göğsü (Pektus Ekskavatum) deformitelerinde uygulanabilecek cerrahi tedavi yöntemleri şunlardır:

Açık yöntem : Modifiye Ravitch operasyonu
Kapalı yöntem: Nuss Ameliyetı
Deformite bölgesine silikon takviyesi
Sternum üzerine otolog yağ implantasyonu

Kunduracı göğsü ameliyatları belirtilen yöntemlerle Medilife Beylikdüzü Hastanesi’nde gerçekleştirilebilmektedir.

Ameliyat yöntemine hastanın durumuna göre karar verilmektedir. Çoğunlukla kapalı yöntem tercih edilmektedir.
Güvercin Göğsü Ameliyatları nelerdir?
Pektus karinatum yani Güvercin göğüsü deformitesi için Modifiye Ravitch operasyonu (açık yöntem) ve Abramson yöntemiyle (Kapalı) ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Medilife Beylikdüzü Hastanesi’de bu operasyonlar uygulanmaktadır.
Göğüs Deformite Ameliyatı Olan Kişiler Askerlik Yapabilir mi?
Kunduracı göğsü (Pektus ekskavatum) veya Güvercin göğüsü (Pektus karinatum) nedeniyle ameliyat olmuş kişiler askerlik görevini yerine getirebilirler.
Tedavide Ailenin Yaklaşımı Nasıl Olmalı?
Ailenin, deformite tedavisi ile ilgili kuşkuları, çocuğun olayı anlamasını zorlaştırır. Aşırı ilgi ve suçluluk duygusu ile olaya bakmak, problemleri daha da büyütecektir.

Aile konuyla ilgili bilgi eksikliğini tamamlamalı ve çocuğun tedavisine yönlenmelidir. En ideal şartlar oluştuğunda cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Aile tarafından kabul edilen deformite, çocukça da çok kolay kabul edilmektedir. Ergenlik çağında daha az psikolojik etkileri ortaya çıkar.

DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUN.

SİZE EN YAKIN HASTANEMİZ
Size en yakın hastanelerimizi görmek için lütfen bir bölge seçin.