AYAK SAĞLIĞI VE BAKIM

Türkçe’de “Elim ayağım oldu” deyimi sıklıkla kullanılır. Vücudumuzun önemli organlarından ayaklarımız, gündelik hayatımızda çeşitli sebeplerle yıpranır ve bakımı genellikle ihmal edilir. Zaman ilerledikçe, estetik ve sağlık açısından ayak bakımı daha önemli hale gelmektedir.

Medilife Sağlık Grubu, Medikal Estetik Birimi bünyesinde güvenilir hastane ortamında ayak sağlığı ve bakımı konusunda hizmet verilmektedir. 

• Medikal ayak bakımı

Yüze veya ellere uygulandığı gibi ayakların da belli dönemlerde yapılacak özel bakımlara ihtiyacı vardır. Bu bakımlar estetik açıdan olduğu kadar hijyenik açıdan da önemlidir. Tırnaklar birçok hastalığın taşıyıcısı olabilmektedirler. Pedikür yapılarak tırnakların hem estetik görünümü hem de sağlığı korunabilir. Medikal ayak bakımı, hijyenik ortamda, steril cihazlar ve uzman kişiler tarafından uygun ürünler seçilerek gerçekleştirilmektedir.

• Nasır Tedavisi 

Sert zemin, bakımsızlık, yanlış ayakkabı seçimleri, uzun süreler ayakta kalmak gibi sebeplerle nasır (deride yoğun keratinleşme) oluşabilmektedir. Ayaklarda oluşan nasır tedavileri uzmanlar tarafından değerlendirilip uygun şekilde tedavi edilmektedir.  Ayaktaki nasırlı bölge doğru aralıklarla ve yavaş yavaş temizlenmesi uygun ayak nemlendiricilerin kullanılması, nasırın daha kalıcı tedavisini sağlamaktadır.

• Diyabetik ayak bakımı

Diyabetli kişilerin ayaklarında zamanla his kaybı görülebilmektedir. Ayaklarda görülen his kaybı dolayısıyla taşınan riskin büyük olması, diyabetik ayaklara özel podiatri bakımlarının önemini artırmıştır. 
Diyabetik Ayaklarda karşılaşılan sorunlar:
- Ayaklarda his kaybı
- Parmak aralarında mantar oluşumu
- Nasır
- Ayaklarda üşüme.

Ayaklarda diyabet sebebi ile oluşan kan dolaşım bozuklukları, sinirlerdeki işlev bozuklukları ile his kayıpları yaşanmaktadır. Yanlış tırnak kesimi, hissizlik sebebi ile basılan kesici bir madde vb sebeplerle ayaklarda yaralanmalar daha sık görülebilir. 
Ayak bakımı için Medikal Estetik birimine başvurabilirsiniz.

Batık tırnak bakımı

Tırnak batması birçok kişinin sıklıkla başına gelebilen sorunlardan birisidir. Ayağınızı bir yere çarpmak, yanlış ayakkabı seçimi (ucu sivri ve dar, yüksek topuklu vb), ayaktaki aşırı terleme, yanlış pedikür yapılması, kilo artışı, tırnak mantarı gibi sebeplerle batık tırnak sorunu ortaya çıkabilir.
Batık tırnak tedavisinde 3to tel yöntemi kullanılmaktadır, bu yöntemle ete gömülmüş batık tırnaklar düzeltilebilmektedir. Tel yöntemi uygulanan kişiler gündelik hayatlarına devam edebilmektedirler.

•  Mantarlı tırnak bakımı

Ayak tırnaklarında görülen mantar bir sağlık sorunudur. Mantarlı tırnaklar aynı zamanda estetik açısından görünümü bozan kozmetik bir sorundur. Deride oluşan mantar, tırnaklara bulaşabilir. Tedavi edilmez ise tırnaklarda farklı renk ve biçimlerde çizgilenme, uç kısımlarda çatlama, yine uç kısımlarda kalınlaşma gibi sorunlar oluşabilir.
Ayak bakımı yapılırken; mantarlı tırnak üzerindeki kalınlaşan tabaka cihazlar yardımıyla temizlenir ve sağlıklı tırnak dokusu ortaya çıkarılır. Kullanılacak özel jel ve kremlerle mantarlı tırnak bakımı düzenli aralıklarla gerçekleştirilerek; tırnağın uzama süresine göre bakım tamamlanır.