Çapa Tomoçek Radyoloji ve Görüntüleme Merkezi

Medilife Sağlık Grubu; Özel Çapa Medilife Hastanesi, Beylikdüzü Medilife Tıp Merkezi ile daha da güçlenerek yeni lokasyonlar için çalışmaya devam ediyor.

2010 yılı Ocak ayında Avrupa Yakası'nda hizmete giren Çapa Tomoçek Radyoloji ve Görüntülememe Merkezimiz, eğitimli, güler yüzlü çalışanları ve uzman kadrosu ile gelecek günlerde de, en üst düzey teknoloji ve üstün hizmet anlayışını birlikte yürütmeyi hedeflemektedir.

HİZMETLERİMİZ

Dijital Direkt Röntgen

Dijital Panoromik Röntgen

Dijital Mamografi

Kemik Dansitometrisi

Tomografi

Ultrasonografi

Doppler Ultrasonografi

Seyyar Röntgen

Odyogram+Timponometre

EMG

Ağrısız HSG


ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Hafta içi her gün: 09: 00 – 19: 00 Cumartesi günleri ise 09: 00 – 18: 00 arasında hizmet vermektedir.

ULTRASONOGRAFİ

Yüksek frekanslı ses ( ultrasound ) dalgalarının farklı yoğunluktaki doku yüzeylerinden yansıması ile iç organların görüntülenmesidir Yumuşak doku patolojilerinin incelenmesinde ve organların sınırlarının belirlenmesinde kullanılan bir yöntemdir. Sıvılarda yansıma olmadığından kistik yapılar solid yapılardan kolayca ayrılabilirler. İç organ patolojilerinin tespitinde hastayı rahatsız etmeden kolay uygulanabilen noninvaziv bir yöntem olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ultrason öncesinde ön hazırlık gerebilir. Bu nedenle randevu alınması ve randevu sırasında verilecek bilgilere dikkat edilmesi önemlidir.

RENKLİ DOPPLER

Bir organın veya damarının kan akımını inceleyerek, akımın miktarı, akımı engelleyen yapı varlığı, akımın normal yönde olup olmadığı değerlendirilebilir. Atardamarlar kırmızı toplardamarlar mavi renk şeklinde görülür. Renkli Doppler Ultrasonografi incelemesi ile: Kol ve bacak damaralarıKaraciğeri besleyen damarlar

KEMİK YOĞUNLUĞU

Kemik erimesi, mevcut kemik kütlesinin, mineral içeriğinin azalması ve zayıflaması sonucu süngerimsi hal alması ve kolayca kırılabilir bir duruma gelmesidir. Sonucunda da başta sırt bölgesi olmak üzere vücutta dinmeyen ağrılar, boy kısalığı ve kırıkların oluşumlarını görmekteyiz. Kemik mineral dansitometrisi kemik yoğunluğunun ölçülmesidir. Yani kemiğin kırılganlık riskini belirleyen bir ölçüm yöntemidir.

MAMMOGRAFİ

Mammografi düşük dozda X ışını aracılığı ile meme dokusunun görüntülenmesidir. Her memeye 2 adet olmak üzere toplamda 4 film çekilir. Hiçbir şikayeti olmasa da tüm kadınların;
•35–40 yaş arasında baz oluşturacak bir mammografi çektirmesi,
•40 yaşından sonra 2 yılda bir,
•50 yaşından sonra her yıl meme kanseri taraması yaptırması gerekmektedir.

PANORAMİK DİŞ RÖNTGENİ

Diş röntgeni dişlerin, kemik ve dişetlerinin birlikte görüntülendiği bir röntgendir. Dişhekiminin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarayan dişler ya da çenelerle ilgili problemleri teşhis etmesine yardımcı bir yöntemdir. Örneğin başlangıç çürüklerinin tespiti, özellikle diş minesi sağlıklı gibi dursa da çürük dişlerin ya da diş eti çizgisinin arkasına gizlendiğinde, ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, periodontal hastalıktan dolayı kemiğin zarar görmesi, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle tespit edilebilir.