TERLEME
Terleme vücut için doğal ve gerekli bir süreçtir. Vücudun, gerektiği kadar sıvıyı beraberinde bazı maddelerle beraber cilt yolu ile dışarı atması olayına terleme denir. Terleme, aşırı miktarda olunca kişi için zararlı olabilir ve sebebinin araştırılması gerekir.

BÖLGESEL AŞIRI TERLEME
Eller, koltuk altı, ayaklar, alın ve yüzde normal fizyolojik ve duygusal ihtiyaçların ötesinde terleme olması durumudur. Bu durum normal ter bezlerinin duygusal uyarılara abartılı cevap vermesinden kaynaklanmaktadır. Acı ve ekşi gıdaların yenilmesi ile de aşırı terleme olabilir.
Gün içinde değişik şiddetlerde terleme olabilir. Duygusal uyaranlar genellikle terlemeyi artırsa da herhangi bir sebep olmadan da terleme ortaya çıkabilir. Sempatik sinir sisteminin aşırı aktivitesi buna neden olur.

Aşırı Terleme Yaşam Kalitenizi Düşürüyor mu?
Terlemenin yüksek miktarlarda olması ve özellikle bu terlemenin belirli bölgelerde yoğunlaşması kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Aşırı terlemenin hangi sebeplerle olduğunun araştırılmasının yanı sıra kişide oluşan bölgesel aşırı terleme sorunu, sosyal yaşantıda zorluklara sebep olabilmektedir.

  • Terlemenin fazla olması, örneğin koltuk altlarının sık sık ıslanması, genellikle çekingen karakterli olan bu kişilerin daha da sıkılgan ve utangaç olmalarına yol açar.
  • İş ilişkilerini ve kariyer seçimini etkiler.
  • Hasta yaşam şeklini bilinçli veya bilinçsiz değiştirir: baharatları azaltır, pamuklu kıyafetler giyer, yanında yedek kıyafetler taşır.
  • Sosyal ortamlardan uzak durmaya çalışır.
  • Kişiden kişiye farklılık gösterse de bölgesel terlemeler günlük yaşamı olumsuz etkilediği gibi psikolojik sorunlara da yol açabilir. Bu durumda tedavi edilmeleri gerekir.

BÖLGESEL AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ VE YÜZ KIZARMASI TEDAVİSİ
Bölgesel terlemelerde ağızdan alınan bazı ilaçlar, kremler, düşük doz elektrik akımı (iyontoforez) ve botoks tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedaviler kısa süreli etki göstermektedir ve her hastada başarılı olmamaktadır.

Bölgesel terlemenin kesin ve kalıcı tedavisi torakal sempatik sinir üzerine yapılan cerrahi uygulamalardır
.

Bugün en popüler yöntem ETS olarak bilinen sempatik sinirin klips denilen titanyum teller ile bloke edilmesidir. 1500 den fazla ameliyat tecrübesine sahip bir hekim olarak bende ETS prosedürünü tercih ve tavsiye ediyorum.

Terleme ameliyatında her ameliyatta görülebilecek problemler görülebilir. Bu ameliyata özgü olarak refleks terleme denilen durum ortaya çıkabilir. Refleks terleme meme bölgesi alt tarafında herhangi bir yerde terleme miktarında artış olmasıdır. Genellikle bu rahatsız edici boyutta olmaz. Sık olarak gözlense de hastaların %1-2 si bu durumdan şikayetçi olur.
Bölgesel terleme için uygulanan ameliyat aynı zamanda yüz kızarmaları konusunda sorun yaşayan hastalar için de uygulanır.