VARİKOSEL

13.10.2017

Varikosel Nedir?

Varikosel, testis etrafındaki damarların genişlemesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Ergenlikle beraber, testisten gelen toplardamarların ana toplardamara giriş açısının farklılaşıp, nihai derecesine ulaşması sonucu varikosel ortaya çıkmaktadır. Varikosel, erkeklerde kısırlığa neden olan; ancak tedavisi mümkün bir hastalıktır. Hastaların birçoğu kısırlık nedeni ile doktora başvururlar ve varikosel teşhisi ile karşılaşma olasılıkları yüksektir. Yetişkinlerde görülme oranları %15 ile %20 düzeyindedir.

Testis, vücut ısısının 1,5 derece kadar altında sperm üretebilir. Varikosel rahatsızlığı ise  testiste ısının artmasına neden olur. Bu durum; spermlerin, sayısını, kalitesini, hareketliliğini ve normal yapısını bozarak kısırlığa sebep olur.          

Ergenlikte müdahale kriterlerine bakacak olursak, iki taraflı varikosel varlığı, testislerden birinin diğerine göre gelişimsel olarak küçük kalması, geç ergenlikte spermiogram tetkikinde düşük değerler olması gibi önemli durumlar varlığında zaman kaybetmeden varikosel ameliyatını yapmak gerekir. İleri yaşlarda varikosel ameliyatı daha çok tüp bebek yapılacak olan çiftlerde düşünülmektedir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel tanısı, üroloji uzmanı tarafından yapılan muayene sonucunda konulabilir. Muayenenin yanı sıra skortal doppler ultrason yapılması varikosel teşhisini netleştirici bir görüntüleme yöntemidir.

Varikosel hastalığı bazı belirtileri şunlardır:

  • Kısırlık şikayeti,
  • Testislerde şişlik, ağrı şikayetleri,
  • Testis boyutlarında küçülme,
  • Testislerde sarkma ve bir araya toplanmış damarsal şişlikler görülmesidir.

Erkekte Kısırlık

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde 1 senelik düzenli ilişki sonrası, hamilelik gerçekleşmediğinde öncelikle erkekte sorun olup olmadığı araştırılmalıdır. Erkekte yapılan tetkikler kadınlara kıyasla daha zahmetsiz ve maliyeti düşüktür.

Erkekte varikosel rahatsızlığı olan ve tüp bebek yöntemi ile tedavi düşünülen çiftlerin bir kısmı, varikosel ameliyatı sonrasında doğal yöntemlerle bebek isteklerine kavuşabilmektedirler.

Varikosel Ameliyatı ve Sonrası

Varikosel rahatsızlığına yönelik medikal tedavi bulunmamaktadır. Varikosel tedavisi konusunda tek yöntem cerrahi uygulamalardır. Çeşitli cerrahi seçenekler vardır; ancak önerilen cerrahi “Mikroskopik Varikoselektomi” ameliyatıdır ve mikrocerrahi yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Mikroskopik Varikoselektomi, atardamar ve lenf damarlarının korunarak, toplardamarların bağlandığı bir ameliyat tekniğidir. Kapalı yöntem bir ameliyat olan mikroskobik varikoselektomi kasık bölgesinden 2-3 cm’lik bir kesi ile yapılmaktadır. Bu ameliyatta özel bir mikroskop kullanılmaktadır. Erkek kısırlığında varikosel tedavisi için uygulanan mikroskobik varikoselektomi ameliyatı ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Varikosel tek taraflı ise ameliyatı 45 dk ile 1 saat kadar sürmektedir. Varikosel iki taraflı ise ameliyat 1,5 – 2 saat kadar sürmektedir. Hastamızın 1 gün hastanede yatışı gerekmektedir ve birkaç gün sonra kişi normal hayatına geri dönebilmektedir.

Varikosel Ameliyatı ve Sonuçları

Ergenlikle başlayan varikosel sorunu düzeltilmediği müddetçe, batın içinden dışarıya daha serin ortamda çalışması için yönelim gösteren testisin gelişimi ve kaliteli sperm üretimi bir kısım hasta grubunda sekteye uğrayabilmektedir. Bu bozulma başladığında geç kalınmış olunabileceği her zaman akılda tutulmalı ve müdahale için ideal zaman hekim kararı ile belirlenip geç kalınmadan cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Varikosel şikayetleri ile hastaneye başvurduğunda sperm hiç görülmeyen kişilerde, ameliyat sonrasında spermin dışarı çıktığı görülmektedir. Sperm aranması için mikro TESE yöntemi uygulanan; ancak sperm bulunamayan hastalarda varikosel ameliyatı ile tedavi ihtiyacı görülmektedir. Varikosel ameliyatı sonrası mikro TESE yöntemi ile sperm bulunma oranı artmaktadır.  

 

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.