Ürodinami ile İdrar Kaçırma sorununa çözüm bulunabiliyor.

27.01.2020


Ürodinami Testi nedir?

İdrar kaçırma, kadınlarda daha fazla olmak üzere, tüm toplumlarda ciddi sosyal ve tıbbi sorunlar ortaya çıkartmaktadır.

İdrar kaçırma sorununun nedenlerinin ortaya konması için Ürodinami Testi altın standarta sahiptir.

Ürodinami Testi, her yaştan erkek ve kadında görülebilen idrar tutabilme ve idrar yapabilme ile ilgili sorunların ayrıntılı tanısal incelenebilmesini sağlar. İdrar yapma bozukluklarının anlık bilgisayar ölçümleri ile tespit edildiği testtir. 

Ürodinami ağrısız bir ölçümdür. Yenidoğan bebekler de dahil olmak üzere her yaşa uygulanabilir. İşlem öncesi herhangi bir hazırlık gerektirmez. Ürodinami testi öncesi idrar yolları enfeksiyonuna bakılması önerilmektedir. Bebeklerde ve küçük çocuklarda sakinleştirici ilaçlar kullanılabilir.

Ürodinami testinde amaç, mesane doldurulurken mesane içindeki, karın içindeki basınçların ölçülmesi, mesane kasılmalarını sağlayan sinirlere yönelik EMG yapılması ve idrar yapılırken mesane kasılma basınçları ve elektriksel aktivitesini inceleyerek kaçırma veya idrar yapamama durumlarını açıklamaktır.

Kimlere Ürodinami Testi Önerilir?

 • İdrar kaçırma sorunu yaşayanlar
 • İdrar yaparken zorlanma
 • Sık idrara çıkma
 • Damla damla idrar yapma
 • İdrarı hiç hissetmemek
 • Mesane içerisinde olması gerekenden az idrar depolanması

İdrar Yapma Mekanizması

Mesane elastik yapıya sahip balona benzer formdadır. Böbreklerden gelen idrar mesaneye gelip birikir. Mesane belirli bir doluluğa ulaştığında mesaneden beyne elektriksel sinyal gönderilerek idrarın yapılması hissi uyandırılır.

İdrar yapma hissi geldiğinde beyin mesanenin kasılması yönünde emir verir. Mesane kasılır, mesane çıkışında idrar kaçırmamasını sağlayan sfinkter mekanizması açılarak idrar akımı gerçekleştirilir.

 

İdrar Yapma Bozuklukları

 • Mesane ve beyin arasında sorunlar (beyin omurilik hastalıkları)
 • Mesanenin ve rahmin sarkması
 • Mesane kasılmalarının normalden az veya fazla olması
 • Prostat veya idrar borusunun darlıkları
 • Mesanenin yeterince boşalmaması


Test Nasıl Yapılır?

Bu testte, bir ince ölçüm katateri mesaneye ve benzer bir basınç ölçüm katateri de makata yerleştirilir. Bu iki katater mesane içindeki basınçların hesaplanmasını sağlar. Mesane içerisine yerleştirilen katater, bilgisayarın belirlediği hızla suyu pompalar. Mesanenin dolumu sağlanır ve mesane kaslarının sfinkterin elektriksel aktiviteleri ölçülür. Dolum aşaması bittiğinde hastadan idrar yapması istenir. İdrar yapımı sırasında akım hızı ölçülür. Tüm bu verilerle mesanenin çalışması ve idrar yapma sorunu hakkında bilgiler elde edilir.

Op. Dr. Hasan CABBAR
Üroloji
Medilife Çapa Hastanesi

Detaylı Bilgi ve rendevu için 02128668080 arayabilirsiniz.

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.