Prostat Kanseri

13.01.2017

Prostat Kanseri

Prostat kanserinin 70 yaş üzeri erkeklerin %50'sinde, 90 yaş üzerindekilerin de hemen hemen hepsinde mikroskobik düzeyde bulunmaktadır. Sağlıklı bir erkeğin hayat boyu prostat kanserine yakalanma riski yaklaşık olarak %16'dır.

Normal kontroller sırasında prostat kanseri araştırılması 50 yaş sonrası tavsiye edilirken, ailede prostat kanseri bulunması durumunda 40 yaş sonrasında araştırılması erken teşhis için faydalıdır.


Prostat kanseri hiçbir belirti vermeden gelişebilir. Özellikle kemiğe sıçrama yaptığı zaman ağrı yapabilmektedir.

1980 'lerde PSA testinin bulunup klinik kullanıma girmesi ile hastalığa bağlı ölüm oranları ciddi düzeyde azalmıştır.

Prostat Kanseri Tedavi

Yıllık, PSA testi ve parmakla prostat muayenesi yapılarak takip edilen prostat da şüpheli bulgular ortaya çıktığında 12 kadran prostat biyopsisi lokal anestezi altında ultrasonografi eşliğinde yapılıp tanı konulmaktadır.

Gerektiğinde ileri görüntüleme yöntemleri (Tüm Batın Tomografi, Tüm Batın MR, Kemik Sintigrafisi) yapılarak tanı kesinleştirilip uygun tedavi planlanmaktadır.

Tanısı basit, tedavisi hayat kurtarıcı, şikayet yaratmayan bu sinsi hastalıktan korunmak için  50 yaş itibariyle üroloji uzmanına muayene olmayı ertelemeyin.


 Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.