Obezitenin Psikososyal Etkileri

18.08.2014

Kilolu veya Obez olmanın fiziksel etkileri olduğu gibi psikososyal olarak değerlendirebileceğimiz yaygın ve ciddi olumsuz etkileri vardır. Çocukluktan başlayarak yetişkinlik çağları da dahil olmak üzere kilo sahibi olan kişiler engellenmişlik , dışlanmışlıkla ve hatta aşağılanmayla karşı karşıya kalabiliyor.

Bireyler okul hayatında, iş hayatında ve sosyal ortamlarında hatta sağlık birimleri ve medya gibi kitle iletişim araçları dâhil olmak üzere hayatın birçok alanında negatif geri bildirimlere maruz kalıyor.

Bunun sonucu olarak ,bireylerde depresyon, öfke, içe kapanma , karamsarlık ve sonuç olarak diyet den uzaklaşma görülebilir. Bir çok defa denenmiş diyetler ve yenilgi, başarısızlık hikayeleri içinde görülebilir.

Toplumsal yargılar çoğunlukla kilonun bireyin kontrolünde olduğuna yöneliktir ve kilo problemi yaşayan bireyler, bu konuda yeterince çaba göstermedikleri konusunda suçlamalarla karşılaşırlar. Bu ve benzeri durumlar, bireylerin kilolarının fiziksel görüntülerinin yanında psikolojik problemleri de beraberinde taşımalarına neden olur.

Etkili kilo kontrolü için ;

*Yeme alışkanlıklarınız ,

*Duygulara bağlı olan yeme isteğiniz ,

*Sosyal çekilme,

*Fiziksel görünüme gelişen kaçınma davranışları için,

Psikolojik destek almak için bize ulaşabilirsiniz.

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.