Bahar Geldi Ama Sürekli Yorgunum!

06.04.2017Bahar bir anlamda değişim demektir. Bahar mevsimi insanların zihninde hep olumlu olaylarla eşleşmiştir. Baharda birçok birey kendini daha enerjik hissetmektedir, dışarıda geçirilen zaman artmaktadır. Fakat bu değişimler olumluda olsa insanları her zaman zorlamıştır. Doğadaki hızlı değişimler insanlar da anksiyete ve depresyona neden olabilmektedir.  Bazı bireyler baharın getirmiş olduğu enerjiye uymak için çaba harcarlar fakat bu çaba yorgunlukla sonuçlanır. İşte bu yaşanan bahar yorgunluğu sıklıkla bahar depresyonunun bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bahar depresyonu bir duygudurum bozukluğudur, mevsimsel özellikler taşıyan bir depresyondur. Strese ve üzüntüye neden olacak bir durum olmadığı halde, depresif özellikler görülmektedir. Kaygılı ve endişeli olmak, uyku bozuklukları, asabilik, telaşlı olmak, kilo kaybı, iştah kapanması veya açılması ve artan cinsel istek bahar semptomlarının arasında sayılabilir. Bunların tam tersi olarak kişiler önceden zevk alınan aktivitelerden zevk almamaya ve işlevsellikte düşüş yaşayabilir. Migren, mide ülseri, alerji gibi sorun yaşayanların şikayetlerinde, bahar aylarına girildiği dönemlerde artış görülmektedir. Bahar depresyonu yaşayan kişi, okula ya da işe gitmekte sıkıntı çekmektedir. Bahar mevsimi insanların zihninde hep olumlu olaylarla eşleşmiştir. Baharın getirmiş olduğu enerji, başka insanları gözlemek depresif insanlarda “bir şeyleri kaçırıyorum” hissi oluşturduğu için de üzüntüye neden olabilmektedir.

Bahar depresyonuyla başa çıkmak için öncelikle düzenli egzersiz yapılması metabolik hızı da arttıracağından, açık alanda bol bol yürüyüş yapılmalıdır. Uyku saatlerine dikkat ve özen gösterilmelidir. Sağlıklı beslenmeye önem verilmeli, yaz geliyor diye şok diyetlerden kaçınılmalıdır. Daha çok taze yeşillik ve meyveler her öğün olmalı, bağışıklık sistemini güçlendirmek için A,C, E vitaminlerinden destek alınmalı ve bol miktarda su tüketilmelidir. Her gün ılık duş yapılması ve aşırı alkol tüketiminden kaçınılması gerekmektedir. Yaşamımız sadece sorumluluklarımızla sınırlı kalmamalıdır. Okul ya da iş dışında hobiler edinilmesi farklılık yaratacaktır. Sabahtan akşama kadar kapalı bir yerde çalışmaktan kaçınmalı iş sırasında molalar verilmelidir. Fırsat buldukça güneş ışığından yararlanılmalıdır. Duygular bulaşıcıdır, neşeli ve keyifli arkadaşlar ile beraber olunmalıdır. Geçmişe takılmak ya da gelecekle ilgili kaygılanmak yerine o anı yaşamaya özen gösterdiğimizde baharın bizde yarattığı etkinin doğaya yarattığı canlılıktan farkı kalmayacaktır.

Uzman Psikolog Ezgi ÖZKAN

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.