9 Soruda Lazer Epilasyon

12.01.2015

1.    Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer Epilasyon vücuttaki istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanılmak suretiyle kalıcı olarak veya uzun dönemli yok edilmesidir. Hem kadınlar hem erkeklerin en önemli estetik sorunlarından biri olan aşırı tüylenme probleminden kurtulmak için, asırlardır değişik yöntemler kullanılmaktadır. Ancak ağda, traş ve kimyasal dökücülerle istenilen sonuçların elde edilmediği ise bir gerçektir.

Lazer Epilasyon ‘’sırt, omuz, kol, bacak ve yüz’’ gibi daha geniş alanların istenmeyen kıllardan kurtulmayı mümkün kılmaktadır. Tıp alanında kullanılan pek çok lazer yönteminde olduğu gibi lazer epilasyon cihazları da renge ve dokuya göre seçicilik prensibiyle çalışırlar. Günümüzdekicihazlar sayesinde artık her renk ve cilt tipine lazer epilasyonyapılabilmektedir.

 

2.    Lazer Epilasyon Tedavi Süresi

Lazer epilasyondan iyi uzun süreli sonucu alabilmek için gerekli olan tedavi süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yaş, genetik, hormonal faktörler, ilaç kullanımı ve metebolizmanın özellikleri gibi birçok faktörler tüylerin kalınlığı ve gücü üzerinde etkili rol oynamaktadır. Lazer, tedavi süresince büyüme döngüsündeki kıl folikülünün büyüme kapasitesini hızla yavaşlatıp yok etmektedir. Bazı tüy folikülleri büyüme döngüsü, tedaviden sonra başlayabileceği için optimal sonuç açısından birçok kez tedavi yapılması gerekebilir. Ten ve tüy rengine bağlı olarak tedavi sonuçları hastadan hastaya değişiklik gösterir. Lazer tedavisi başlangıcından itibaren tüylerin daha yavaş ve daha ince çıktıkğını gözlemleyebilirsiniz. Size öngörülen süreçlerde seanslarınızı takip etmeniz kalıcı sonuçlara ulaşmak açısından önem arz etmektedir.

 

3.    Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon üç basamaklı yumuşak bir süreçten oluşmaktadır. İlk önce tedavi edilecek alan temizlenir. Sonra bu bölgedeki uzun kıllar kısaltılır, söz konusu olan alan lazerle taranır. Bu lazerler melanine en az tutunan ve deri içinde en derine inen sistemdir.  Tedavi edilecek alanın genişliğine bağlı olarak tedavi birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilmektedir. Tedaviden sonra, en fazla bir birkaç gün içinde tüyler kendiliğinden dökülmektedir.

 

4.    Lazer Güvenli midir?

Sadece kıl köklerine verilen lazerin vücudun herhangi bir bölgesine geçme şansı yok denecek kadar azdır. Tıpta 40 yılı aşkın süredir kullanılan lazer bugün göz ameliyatlarından diş dolgusuna kadar çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Doğru vakalarda, uygun dozla kullanılan lazer son derece güvenli olup bugüne kadar birikici bir etkisine rastlanmamıştır. 

 

5.    Lazer Epilasyon Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Kalp pili olanlarda, sara hastalığında ve hamilelerde uygulanmaz.

 

6.    Seans Aralıkları Nasıl Olmalıdır?

Çoğu zaman ortalama 5-6 seans sonuca ulaşmak için yeterli olabilir. Seans aralıkları yüz için ortalama 4-6 hafta, vücut için 8-10 hafta kadardır ve gittikçe seans aralıkları açılır. Kişinin cilt yapısı ve kıl tipine göre öngörülen süreler değişiklikler gösterebilir.

 

7.    Leke ve Yanık Riski Var Mı?

Hassas ciltlerde risk göz önüne alarak çalışmak uygundur. Cildin tipine ve uygunluğuna göre lazer uygulaması yapılır.

 

8.     Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Uygulaması Yapılabilir Mi?

Tam koruma sağlayan, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılarak lazer`e yaz aylarında da devam edilebilir, hiçbir sakıncası yoktur.

 

9.    Erkeklerde Lazer Epilasyon Uygulandığında Etkili Oluyor Mu?

Primer olarak kadınların problemi olan kıllanma erkeklerde de rahatsız edici boyutlarda olabilir. Uygulamanın esasları aynı şekilde geçerlidir.

 

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.