D Vitamini Eksikliği

24.04.2017D Vitamini

Başlıca görevi gıdalarla alınan kalsiyum ve fosforun işlenmesidir. Kemik sağlığı için kalsiyum ve fosfor son derece önemlidir. Dolasıyla kemik sağlığının korunması için öncelikli olarak D vitamini önemlidir.

D vitamini yaşlılarda kemik kırılmasını, yetişkinlerde kemik rahatsızlıklarını, çocuklarda raşitizmi önlemede etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirip, enfeksiyonlara karşı koruma ve yüksek tansiyonu normal düzeylere indirmede de faydalıdır.

D vitamini nelerde bulunur

D vitaminin oluşumunda güneş ışığının önemi büyüktür. Günde 10-15 dk. güneş almak D vitamin sentezi için yeterlidir.

D vitamin ayrıca bazı besinlerde yoğun şekilde bulunur; balık yağ, süt, süt ürünleri, yumurta sarısı, tereyağı gibi besinler bunlardan bazılarıdır.

D vitamin eksikliğinde

Kalsiyum eksikliğine bağlı kemik hastalıkları (raşitizm, osteoporoz, osteomalazi) görülebilir.

Depresyon

Kemik ağrısı

Soğuk algınlığı

Halsizlik

Kilo alımı

Tansiyon yüksekliği

Baş ağrısı gibi yakınmalar olabilir.

Bazı çalışmalarda meme, prostat ve kolon kanseri üzerinde olumlu etkileri görülmüş olup, eksikliğine bu kanserlerin görülme oranı artmıştı.

D vitaminine kimler ihtiyaç duyar

Küçük çocuklar, 50 yaş üstü erişkinler, kemik erimesi olanlar, güneş ışığından faydalanamayanlar ve hareketsiz yaşam sürenler d vitaminine en çok ihtiyaç duyan insanlardır. Kanda yapılan testle eksikliği belirlenen kişiler d vitamini takviyesi almalıdır.

D vitamin, yağda depolanan ve fazlalığı toksisite sebep olan bir duruma sebep olabileceğinden, D vitamin takviyesi kontrollü alınmalı ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.