Beslenme Yaşamınızdan Çıkarılmayacakların Listesi

17.01.2018

Evde hazır gıda (ambalajlı veya market ürünleri ,abur-cubur)  bulundurmayın.

Dolabın ön kısmında az kalorili (meyve, sebze, yoğurt…gibi ) hafif yiyecekleri yerleştirin .

Yemek sonrasında açlık hissi oluşursa  2-3 bardak su içiniz. Her yemekten 15-20 dakika öncede su içmeyi ihmal etmeyin.  Açlık nedeniniz vücudunuzun susuz kalmasından dolayı olabilir.

Sofranızda kendinize ait tabağınız olsun ve tabağınıza  ekstralar koymayın. Bilinçli ve kontrollü şekilde hazırlanmış bir tabak ile  doyabilceğinize kendinize inandırın.

Yemek yemeğe başladıktan 20 dakika sonra beyne doyma sinyali gider. Bu nedenle yemeğinizi yavaş yemeye dikkat edin böylece  daha az yemek yediğinizi fark edeceksinizdir.

Ara öğünlerde abur-cubur yememek için kendinizin yapacağı ve zevkli hale getireceği, damak tadınıza göre küçük yapılmış diyet  kurabiyeler, meyve salataları, leblebi, kuru meyve vs. gibi düşük kalorili ve besin kalitesi yüksek gıdalar tüketin.

Ayakta yemek yemeyin.

Tabak seçiminiz küçük olsun, tabağınızın dışına çıkmayın, yavaş yavaş birileri ile sohbet ederek ya da tv karşısında zaman geçirerek yemek yemeniz daha az yemenizi sağlayacaktır. Yalnız burada ki amaç yavaş yemeyi sağlamanız adına, porsiyon dışında artışlarınızın olduğunu gözlemlerseniz tek başına ve tv izlemeden yemek yemeyi tercih edin.

Geç saate kalmış akşam yemeğinizde hafif şeylerle geçirin. Bu yöntem,  hem kilo problemine engel olacak hem de daha rahat uyku uyumanızı sağlayacaktır.(çorba, süt,meyve ,yoğurt gibi…)

Başkalarının tavsiyeleri ile değil kendi iradenizle hareket ediniz. Eğlence programlarında başkalarının zorlamasını kabul etmeyip yemek istesenizde  kendi isteğinizle yiyiniz, başkasının yönlendirmesine karşı çıkın. Ve sonrasında kendinizle başbaşa kalınca bir şekilde telafisini yapmayı ihmal etmeyin. (Bir sonraki  öğünü es geçmek, spor yapmak gibi…)

Düzenli olarak egzersiz yapın. Haftada 3-4 gün yürüyüş bile olabilir. Bu sizin endorfin hormonuza  katkı sağlayarak  sizi mutlu kılacak ve  metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Boş kalorili gıdalar yerine, size katkı sağlayacak gıdaları tercih edin. Böylece az kalori almış ve aldığınız kalorinin de boşa gitmeyip vücudunuza yararını  sağlamış olacaksınız.

Kahvaltıyı saat 10:00 ‘ dan önce muhakkak yapın. Akşam yemeklerini 19:00 dan önce yapmaya itina edin. Yatmadan 2 saat öncesinde hafif bir  ara öğün yapabilirsiniz.

Haftanın belirli günleri ( geç saatler dışında) sizi mutlu edecek kendinize ödüller verin.

Ruhen ve bedenen en iyi hissettiğiniz şekilde programlar uygulayın. Sıkı diyetler yapmak yerine kalıcılığını yakalayacağınız yaşam boyu sürdürebileceğiniz sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaya dikkat edin.

Stresten uzak kalmanız için sahil, orman gibi oksijenli ortamlarda bulunmaya özen gösterin. Çünkü oksijenli ortamlar %30   yağ yakımını hızlandırır. Önce karbonhidrat yakımı ile testesteron salgısı artar ve kas kitlesinde artış olur dolayısıyla kas kitlesinine parelel olarakta  yağ yakımı hızlanır.

Günlük 7-8 saat uyumalısınız. Rahat uyku  için ;

Günlük programınızı  aksatmayın.

Yatmadan önce kafein tüketmemeye itina edin.

Televizyon  veya bilgisayar  açık uyumayın.

Çok dolu veya boş mide ile uyumayın.

Yatak odanız sessiz/karanlık  olmasına özen gösterin.

Melatonin hormonu(uyku hormonu)  gece 23:00 gibi salgılandığı için çok geç saatlerde uyumamaya dikkat edin. Erken saatlerde uyumak ve erken saatlerde kalkmak  metabolizmanızın düzgün çalışmasına artı sağlayacaktır.

Akşam saat 22:00 gibi rezene, papatya, ıhlamur,yasemin, melisa, karahindiba gibi çaylar  tüketin.

Yatak, yastık, yorganınızı  iyi seçin. 


Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.