PROF. DR. ÖZER SELİMOĞLU ANLATTI.

VARİS NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

VARİS TEDAVİLERİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUN.

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİLERİ MEVCUT.

VARİS TEDAVİLERİ

Toplardamar sistemi hastalığı olan #varis özellikle bacaklardaki yüzeyel toplardamarların genişleme, uzama, daralma, kıvrımlama sonucu dışardan görünür hale gelmesidir.

Varis, estetik görünüm sorunu dışında diz altı bölgede ödem, şişkinlik, yanma ve huzursuz bacak sendromu gibi patolojiye neden olmaktadır ve hayat kalitesini önemli ölçüde düşürür.

Kalıtsal olarak damar duvarlarındaki bozukluklar, hormonlar nedeniyle kan akış hızının yavaşlaması, kalıtsal kan hastalıkları ile obezite ve hamilelik gibi mekanik sebepler varise neden olurken, uzun süre ayakta kalınması gereken öğretmenlik, garsonluk ve hosteslik gibi mesleklerde yer çekiminin etkisiyle varis oluşumu daha sık görülmektedir.

Varis tedavisi öncelikle klinik muayene ile başlar. Doppler ultrasonografi ile tanı kesinleştirilir ve uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Kasıkta bulunan yüzeyel toplardamarda kaçak varsa endövenöz lazer veya radyofrekans ablasyonu gibi minimal cerrahi yöntemlerle tedavi edilirken, ana sorunu çözdükten sonra dışardan görülen 1mm çapındaki kılcal damarlar varisleri de köpük tedavisiyle giderilmektedir.

Varisten korunmak için hareketli yaşam, bol su içmek, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durmak, uzun süre ayakta sabit durmamak, uzun süre oturulan durumlarda ayağa kalıp yürüyerek bacak kaslarını çalıştırmak önemlidir.

Prof. Dr. Özer SELİMOĞLU
Damar Cerrahisi
Medilife Beylikdüzü Hastanesi
SİZE EN YAKIN HASTANEMİZ
Size en yakın hastanelerimizi görmek için lütfen bir bölge seçin.