ÇOCUKLARDA KAYGI (ANKSİYETE) KONUSUNDA DETAYLI BİLGİ İÇİN FORMU DOLDURUN.

DR. KLİNİK PSİKOLOG EZGİ ÖZKAN ANLATTI.

ÇOCUKLARDA KAYGI (ANKSİYETE) NEDİR?

Çocuklarda çekingenlik, utangaçlık sosyal kaygı olarak tabir edilir. Kaygı aslında sağlıklı bir duygu, hepimizin hayatında olduğu gibi motive edici bir yönü var. Yani eğer kaygılanmasaydık sınavlarımıza çalışmazdık veya iş yerinde motive olmakta zorlanırdık. Kaygı bazen ayağımıza dolanabilir. Kaygının şiddeti ve süresi uzadıkça işlevselleğimizi kaybetmeye başlarız.

Çocuklarda kaygı sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Yaş dönemlerine göre normal kabul ettiğimiz kaygılar vardır. 4-5 yaşlarında karanlık veya canavar korkusu gibi, 5-6 yaşlarında yuvaya başladığında oraya adapte olmakla, yeni bir yere gitmekle ilgili kaygı ve endişeleri olabilir.

Fakat utangaç ve çekingen diye tabir edilen çocukların kaygıları biraz daha çeşitli alanlarda görülür. Sadece okula başlamak ve 10 günlük süreç değildir. Bu süre daha da uzayabilir. Veya bir basket okuluna gitmesini istediğinizde gitmemek, tenefüslerde arkadaşları oyun oynarken onun kenarda durması, tenefüse çıkmaması, sınıfta en arkaya oturması ve göz kontağı kurmaması, sessiz kalması, yapamadığı bir soruyu öğretmenine soramaması gibi tüm bu durumlar, rezil olurum, sevilmem, istenmem, aptal yerine konurum gibi pek çok düşünceden ortaya çıkar.

Bu çocuklarda mide bulantısı, karın ağrısı, terleme titreme gibi belirtiler görülebilir. Özellikle sınav günlerinde karın ağrısına bağlı olarak okula gitmek istememe gibi kaçınmaları vardır.
YALNIZLIK VE YALNIZ BAŞLARINA OYUN OYNAMAYI TERCİH EDERLER.

ÇOCUKLARDA KAYGI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yeni bir yere gidildiğinde, bir aile toplantısında veya arkadaş buluşmasında bu çocuklar gergin ve endişelidirler ve çoğu zaman bu durumlara girmekten kaçınırlar. O yüzden de yalnızlık ve yalnız başlarına oyun oynamak bu çocukları oldukça rahatlatır. 

Çeşitli tedbirler alabilirler. Sessiz kalmak da bunlardan biridir. Göz kontağı kurmamak, sınıfta en arka sıralara geçmek, ergenlikte mümkünse koyu kıyafetler giymek gibi.

Küçükken çok daha normalize edilir. Çocukların onda birinde çekingenlik görülür. Fakat bunun hayatlarını ne kadar etkilediğine bakmalıyız.

Bugün sunum yaparken hepimiz kaygılanırız ama, o sunumu yapıyor muyuz, yapmıyor muyuz. Kaygı o sunumu yapmamızı engelliyor mu? İşte bu çocuklarda gerektiği günlerde karnı ağrıdığı için okula gitmeyebilir. Bu tür kaçma, kaçınma tedbir davranışları gösterirler. O yüzden böyle durumları çok iyi gözlemlemek gerekir ki yardım için geç kalınmasın. 

Ebeveynlerin "küçükken bende de vardı, geçti. Onda da kendiliğinden geçecek diye bekledim" dememesi gerekiyor. Bu durum sorunun daha güçlenmesine neden olur. Çocuklukta yani 8-10 yaşlarında bu durum onun arkadaşları gibi davranmasının önünde engelse bir an önce uzmandan yardım alınması gerekir. Büyük yaşlara kaldığında depresyon ve diğer kaygı bozukluğu rahatsızlıklarını beraberinde getirebilir.
SİZE EN YAKIN HASTANEMİZ
Size en yakın hastanelerimizi görmek için lütfen bir bölge seçin.