AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ (ETS AMELİYATI)

Terleme vücut için doğal ve gerekli bir süreçtir. Vücudun, gerektiği kadar sıvıyı beraberinde bazı maddelerle beraber cilt yolu ile dışarı atması olayına terleme denir. Terleme, aşırı miktarda olunca kişi için zararlı olabilir ve sebebinin araştırılması gerekir.

Elleri yeni yıkanmış gibi ıslak, terlemiş halde günlerini geçiren, tanıştığı kişi ile el sıkışamayan, yuvarlak kapı tokmaklarını çevirip açamayan kişiler çoğu zaman ellerinde bir peçete ile dolaşmak zorunda kalırlar.

Aşırı el terlemesi gibi sorunlar mevsimden bağımsız olarak görülür.

El, ayak, yüz ve koltuk altında aşırı terlemeden sorun yaşayan binlerce insan bulunmaktadır. Ellerde aşırı terleme, damlar tarzda olabilmektedir.

 
Özellikle el, koltuk altı ve ayaklarında yaşanan terleme sonucu toplum içindeki ilişkilerini sağlıklı sürdürülememektedir. Örnek olarak;
  • Biriyle tokalaşmak istese, önce elini kurulaması gerekebilmektedir.
  • Koyu renkli elbiseler giyemezler.
  • Yine ayak kokusu önlenemez hale gelebilmektedir.
  • Çok sık giysilerini değiştirmek zorunda kalmaktadırlar.
  • Cep telefonu, klavye ve araba kullanımında sorunlar yaşamaktadırlar
  • Yuvarlak kapı tokmağını çeviremezler
  • "Dokunduğum her şeyi ıslatıyorum" diyebilmektedirler.
 
Doç. Dr. Orhan Yücel, söz konusu rahatsızlığın tedavisinin mümkün olduğunu belirterek, "Tedavi uzman ellerde; kapalı ameliyat yöntemi ve kamera sistemi yardımıyla, son derece kozmetik, kısa sürede gerçekleştirilebilen, hastane yatışı gerektirmeyen şekilde mümkündür.

Sempatik sinirlere uygulanan klips ile aşırı terleme sorunu kontrol altına alınıp, kişinin normal sosyal hayatına dönmesi konusunda yardımcı olabiliyoruz.

Operasyon ardından yaklaşık 8 saatte taburcu olunabilen ETS ameliyatı ile kesin çözüm mümkün olabilmektedir. Diğer birçok tedavi seçeneği ise geçici, belirli sürelerde bazı faydalar sağlamakta, sonrasında eskiye dönüş olmaktadır. Bazen ise alternatif tedaviler hiçbir fayda sağlamamaktadır.
Hangi hastalar ameliyata olmaya uygun?

El, ayak, yüz ve koltuk altında aşırı terleme şikâyeti olan kişiler genelde sağlıklı insanlar olduklarını kaydeden Doç. Dr. Yücel, "Operasyon önerirken sorulan anahtar sorulardan birisi şudur: "Sadece uyanıkken mi aşırı terlemeniz oluyor? Muayenede yapılacak değerlendirmeler sonucunda ameliyatına karar verilen hastamız, başarılı geçmiş bir ameliyat sonrası aynı gün hastaneden taburcu olabilmektedir." şeklinde konuştu.

Ameliyat sonrası süreç

Kapalı yöntemle yapılan ameliyat sonrası, ağrı ve uzun hastane yatış süreleri artık tarihe karıştığının altını çizen Doç. Dr. Orhan Yücel, "Ameliyat sonrasında 8 saatlik yatış yeterli olabilmektedir. Ameliyatın sonucundan memnun kalmayan kişiler için eski hale dönmek yani kullanılan klipsi çıkartmak artık mümkün olabiliyor."

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN FORMU DOLDURUN.

SİZE EN YAKIN HASTANEMİZ
Size en yakın hastanelerimizi görmek için lütfen bir bölge seçin.