MİGREN TEDAVİSİNDE NÖRAL TERAPİ UYGULAMASI

Baş ağrısı şikayeti olan hastaların neredeyse yarısını oluşturan ve kadınlarda daha sık görülen Migren rahatsızlığında, Nöralterapi ile son derece yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. 

Migrende sık tutulan sinirler ve ganglionlar hedef alınarak özellikle bu bölgede yapılan enjeksiyonlar sonucunda, belirgin bire rahatlama sağlanarak ilaç kullanım zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Nöralterapi yöntemi, gebelik ve emzirme dönemlerinde de güvenle uygulanabilmektedir.

Nöral Terapi nedir?

Nöralterapi otonom sinir sisteminden kaynaklanan hastalıkların tanı ve tedavisinde uygulanan tıbbi bir yöntemdir. Klasik tedavi yöntemleriyle tedavi edemediğimiz pek çok rahatsızlığın altında otonomik sinir sisteminin fonksiyon bozuklukları yatmaktadır. Bozucu alan denilen lokal bozukluklar, elektrofizyolojik düzensizlik ve anormal nörolojik sinyaller ile otonom sinir sistemini reaksiyona sokarlar.
Nöralterapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

• Migren
• Boyun sırt ve bel ağrıları
• Boyun ve bel fıtıkları
• Diz, kalça, omuz ağrıları

Nöralterapi Nasıl Tedavi Eder?

Seyreltilmiş ( % 0.4 – 0.5 ) prokain veya lidokain (lokal anestezik) kullanılır. Ağrılı bölgeler, omurga zinciri ve hastalığı ortaya çıkaran bozucu alanlara uygulama yapılır.

Bu tedavinin amacı bozucu alanların hücresel düzeyde sebep olduğu düzensizliği normal bir şekilde çalışmak üzere yeniden düzenlemektir. Verilen anestetik madde (Prokain veya lidokain) ile hücrenin elektriksel potansiyeli yeniden düzenlenir, dokuların bozulmuş olan fonksiyonları normalleştirilir.

Tedavi etkisi lokal anezteziğin beklenen etkisinden uzun sürer ve tekrarlayan tedaviler bozucu alanın etkisini ortadan kaldırarak iyileşmeyi sağlar.

Nöralterapinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Nöralterapi batı ülkelerinde yaklaşık 100 senedir uygulanan bir tedavi yöntemi olup kullanılan lokal anestezikler ısırgan otu ve acı bademden elde edildiğinden doğal bir tedavi yöntemidir ve bu maddelere alerjisi olanlarda alerjik reaksiyona yol açabilmesi dışında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Gebelik ve Emzirmede Baş Ağrısı Tedavisi

Migren başta olmak üzere birçok baş ağrısı türü gebelik ve emzirme döneminde de devam edebilmektedir. Gebelik ve emzirme döneminde ağrı kesici kullanması çocuk nedeniyle yasaklanan hastalar ne yazık ki büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Nöralterapi tedavi seçeneği olarak gebelik ve emzirmede tamamen güvenli bir tedavi olup bu hastalar için kalıcı çözümler sunmaktadır.

Medilife Beylikdüzü Hastanesi