OZON TERAPİ NEDİR?

Ozon için çok eski tarihlerde Yunanca “Tanrının Nefesi ” ismi verilmiştir. Özellikle şimşek ve yıldırımların oluştuğu fırtınalardan sonra taze hava kokusu diye içimize çektiğimiz havada bu hissi yaratan, bulutların elektriklenmeleri esnasında meydana gelmiş olan ozondur. 

Ozonun etkileri ve yaşamımız için gerekliliği 1800'lü yıllarda keşfedilmiştir. Ozonlama ise, yaklaşık 150 yıldır bilinen bir teknoloji olmasına rağmen kıymeti daha yeni anlaşılmaktadır.

Ozon sağlığımız ve yaşamımızın bize geri verilmesidir. Ozonterapi güvenli, etkili ve bilimsel bir uygulamadır. 

OZON NEDİR? 

OZON - SÜPER OKSİJEN

Ozon oksijenin yüksek enerji ile 3 atomlu moleküle çevrilmiş hali olup stabilitesi düşük bir moleküldür. Ozon, süper oksijen olarak kabul görür.

Renksiz, kendine has kokusu olan bir gazdır. Oda ısısında 20 -30 dakikada oksijene dönüşür.

Medikal Ozon nedir?

Medikal kullanım amaçlı Ozon özel jeneratörler aracılığı ile Medikal oksijenden elde edilir. Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijen karışımı şeklinde kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 ugr/ml. ( % 0.05-5 ) arasıdadır. Ozon terapi konusunda eğitimli Hekim hastanın durumuna ve tıbbi endikasyonuna göre dozu ayarlar.
OZONTERAPİ VÜCUDU NASIL ETKİLER?
Beyaz kan hücrelerinin (savunma hücreleri olup enfeksiyonlara karşı korur) oluşumunu artırır, fonksiyonlarını artırır.

Bakteri, virüs ve mantarları öldürür. En güçlü doğal ve atık bırakmayan dezenfektandır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı direnci artırır.

Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile bağışıklık sisteminin sapmasından kaynaklanan hastalıkların tedavisinde iyileştiricidir.

Hızla büyüyen kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller.

Alyuvarların (kanda oksijen taşıyan kırmızı hücreler) elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini hızlandırır.

Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırarak organların oksijenlenmesini artırır.

Hücre içi solunumunu (hücrenin fonksiyonu görebilmesi için gerekli enerji kaynağını elde etmesi) hızlandırır.

Detoks edici özelliği ile vücudumuzdaki kimyasal maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.

(Kurşun, civa gibi ağır metal zehirlenmeleri, böcek öldürücüler, ilaç atıkları, asidik maddeler, tarım ilaç kalıntılarının atılmasını hızlandırır.)

Vücudumuzdaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak ağrı kesici özellik gösterir.

Kanın kıvamını azaltır, akışkanlığını sağlar, böylelikle damar duvarındaki plakların yumuşamasını ve küçük kan damarlarındaki tıkaçların çözülmesini sağlayarak dolaşımı düzenler. 

 

OZON TERAPİ YÖNTEMLERİ

Majör Ozon: En yaygın kullanılan bu metotla hastanın 50-100 ml kanı alınarak, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye geri verilmektedir

Minör Ozon: Kişiden alınan 2-5 cc kan,belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilmektedir.

Subkutan Uygulama: Belirlenmiş doz ve hacimdeki ozon gazı ince uçlu iğne ile cilt altına enjekte edilir

Vücut Boşluklarına Ozon Gazı Verilmesi: Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme ile ozon verilebilmektedir.

Eklem İçine Ozon Gazı Verilmesi: Eklem rahatsızlıklarında uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı eklem içine verilmektedir.

Torbalama Yöntemi: Diyabetik yaralar gibi kapanması güç yaraların tedavisinde uygulanan bir yöntemdir.

Ozonlanmış Ürünlerin Kullanılması: Ozonlu su, ozonlu yağ gibi ozonlanmış sıvıların haricen sürülmesi şeklinde uygulanabilmektedir.

 

OZON TERAPİNİN YARARLARI

• Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artırır    
• Damarları yeniler, tansiyon düzenlenmesini sağlar
• Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir
• Bağışıklık sistemini güçlendirir
• Deri kan dolaşımını arttırarak cilt yenilenmesini sağlar. Daha temiz, daha yumuşak daha genişlemiş bir cilde kavuşturur.
• Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar.
• Hormon ve enzim üretimini normale döndürür.
• Beyin fonksiyonlarını iyileştirerek, hafızayı kuvvetlendirir.
• Stres hormonu olarak adlandırılan Adrenalini okside ederek depresyon gerginliğini gidermeye yardımcı olur.
• Kan ve lenf sistemini temizler.
• Kaslarda biriken toksinin giderilmesini sağlayarak kasların esnekliğini arttırır.
• Kronik yorgunlukları giderir.
• Konsantrasyon bozukluklarını düzenler.
• Cinsel istek ve performansı arttırıcı etkisi vardır.
OZON TERAPİ HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR?

• Dolaşım bozuklukları 
• Bel ve Boyun Ağrıları 
• Bağırsak Hastalıkları
• Deri Hastalıkları
• Kas Hastalıkları
• Eklem Ağrıları ve Kireçlenme
• Şeker Hastalığı 
• Alerji
• Sporcularda Performans Artırma

OZON TERAPİNİN KULLANILMAYACAĞI DURUMLAR

• Tiroitleri çok çalışan hastalar
• Kanama pıhtılaşma zamanı bozuk olan hastalar
• Çocuklar
• Favizm enzimi eksik olan kişiler
• Kırmızı kan hücrelerinden kökenli lenfoma gibi kan kanseri türleri

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ozon tedavisi zayıflamak amacı ile kullanılabilir mi?

Ozon tedavisi insan vücudunu alarma geçiren bir aşılama yöntemi olarak kabul edilebilir. Metabolizmayı hızlandırdığı ve yağdan elde edilen enerji miktarını artırdığı bilinmektedir. Bununla birlikte sadece ozon tedavisi alarak zayıflama beklenmemelidir. Uygun bir diyet ve egzersiz programı ile birlikte uygulanacak haftalık ozon tedavileri ortalama üç ay içerisinde (10-12 major otohemoterapi) yağ kaybını büyük oranda kolaylaştırır. Kan şekerinin düzenlenmesi, ozon uygulanan bireylerde ortaya çıkan iyilik hali, iştahın daha kolay kontrol edilmesi, sabah yorgunluklarının azalması ve hareketlilik artışı kilo verilmesini kolaylaştırmaktadır. Özellikle metabolizması yavaş, çok kolay kilo alan ve vermekte zorlanan kişilerde ozon tedavisi ideal vücut ağırlığının sağlanması ve korunmasında en büyük yardımcılardan bir tanesidir.

Ozon tedavisi sellülit gibi cilt bozukluklarına etki eder mi?

Sellülitin en önemli nedeni deri ve deri altı dokunun bozulmuş kan dolaşımıdır. Özellikle bayanlarda kalça, baldır ve göbek bölgesinde biriken yağlar sellülit oluşmasını hızlandırır. Yağ dokusunun kan dolaşımı diğer dokulara göre daha azdır ve cildin esnekliğinden dolayı buradaki damarlar baskı altındadır. Ozon tedavisi vücudun neresinde olursa olsun, dolaşımı düzenler ve dokuların damarlarını destekler. Bu etkiden cilt altı yağ dokusunu da yararlanır ve ozon tedavisi ile cildin dolaşımı anlamlı düzeyde düzelir. Ozon tedavisinin bu yararlı etkilerine kilo verdirici etkisi de büyük katkı sağlar.

Parkinson, Alzheimer ve bunama gibi hastalıklarda ozon tedavisinin yararı var mıdır?

Yapılan deneysel ve klinik çalışmalar ozon tedavisinin bu tür nörolojik hastalıklarda hastalara büyük destek olabileceği ortaya çıkmıştır. Felç geçirmiş ve beyninin belirli bölgelerindeki nöronları çalışamaz hale gelmiş hastalarda da fonksiyonunu tam kaybetmemiş sinir hücrelerinin yeniden görev yapmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir. İnsan sinir hücreleri diğer pek çok hücreden farklı olarak yenilenmezler. Bu nedenle mevcut hücrelerin desteklenmesi hastalıklarla mücadele etmede çok önemlidir. Ozon tedavisi özellikle oksidatif hasara uğramış sinir hücrelerinin yeniden sinyal üretmesine yardımcı olarak hastaların kaybettikleri fonksiyonları yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, ozon tedavisi depresyon gibi sinir hücrelerinin desteklenmesi gereken durumlarda da büyük yararlar sağlamaktadır. Bu konu ile ilgili olarak ozon tedavisi konusunda uzman hekimlere danışılmalıdır.

Ozon tedavisi cinsel sorunların giderilmesi için kullanılır mı?

Gerek şeker hastalığına gerekse depresyona bağlı isteksizlik durumlarında ozon tedavisinin kişilere büyük yararı olduğu bilinmektedir. Henüz yeterli klinik çalışma olmamasına rağmen, özellikle duygu durum bozuklukları, depresyon ve sosyal sorunlardan kaynaklanan cinsel soğuklukta önemli bir yardımcı tedavi yöntemidir.

Ozon tedavisi ne kadar sürer, sıklığı nasıldır ve toplam ne kadar ozon tedavisi alınmalıdır?

Major tedavi uygulaması 20-30 dk, minor tedavi uygulaması bir dakika kadar sürmektedir. Hangi tür uygulamanın ne kadar süre ile tatbik edileceği hekiminizin takdirindedir. Kür olarak kabul edilen tedavi seansları yaklaşık 10-12 seans sürmekte ve 2-3 aylık bir dönemi kapsamaktadır. Diyabetik ayak, dolaşım bozukluğu ve nörolojik hastalıklarda iyileşme haline paralel olarak farklı kürler önerilebilir. Özellikle otoimmun hastalıklarda önerilen minor otohemoterapi 15-30 günlük aralıklarla uzun süre devam edebilir.

Sağlıklı bireyler ozon tedavisi alabilir mi, alırsa ne tür etkiler ortaya çıkar?

Modern yaşam tarzı özellikle 35 yaş üstü tüm bireylerde bazı zararlı etkilere neden olmaktadır. 100 yıl öncesine göre yiyeceklerimiz, yaşam tarzımız, aydınlık-karanlık döngüsü büyük değişimler göstermiştir. Günlük yaşamda sıkça karşılaştığımız tekrar eden baş ve vücut ağrıları, isteksizlik, halsizlik, bıkkınlık, sabah yorgunluğu, konsantre olamama gibi durumlar (eğer belirli bir hastalık ile ilişkili değilse) içinde yaşadığımız modern dünyadan kaynaklanan şikâyetlerdir. Pek çoğumuzun fark etmediği ancak yaşadığı durumlardan bir tanesi de “artmış kaygı düzeyi”dir. Bu durum insan vücudunun en iyi dinlendiği uyku durumunda beyni meşgul etmekte ve kişiler özellikle sabahları dinlenememiş olarak uyanmaktadırlar. Bu ve benzeri pek çok nedenden dolayı 35 yaş üstü kişiler ozon tedavisinden ciddi yarar bekleyebilirler. Beklenen yararlardan bazıları artmış iyilik hali, kolay konsantre olma, zindelik ve dinlenmişliktir. Ozon tedavisi ayrıca, yaşlanmaya paralel olarak ortaya çıkan damar sertliği, tansiyon, kan şekeri ve kan yağları bozuklukları gibi durumların düzelmesine de katkı sağlar.

Ozon tedavisi niçin birbirinden çok farklı hastalıklarda kullanılır?

Ozon tedavisi insan vücuduna ilaç verilerek yapılan bir tedavi değildir. Bu tedavi ile insan vücudunda zaten mevcut bazı mekanizmalar desteklenir. Bu mekanizmalardan bir tanesi kırmızı kan hücrelerinin dokulara ihtiyaç duyduğu oksijeni daha kolay vermesidir. Kanlanma problemi olan pek çok hastalıkta bu özellik hastalığın geçmesinde büyük bir yardımcıdır. Oksitadif stres ve vücuttaki moleküllerin oksidasyonu pek çok hastalıkta önemli bir sorundur. Bu durumdan kurtulmak için yapılacak en iyi uygulamalardan bir tanesi ozon tedavisidir ki, bu yöntem ile vücudun savunma sistemi güçlendirilir ve okside edici zararlı maddelerin etkinliği ortadan kaldırılır. Özellikle sigara ve alkol tüketen bireylerde ozon tedavisi hem bu zararlı alışkanlıkların vücuttaki etkilerinin bertaraf edilmesinde hem de bırakmak isteyen kişilerin iradelerinin desteklenmesinde çok yararlıdır.

Ozon tedavisine Sağlık Bakanlığı’nın bakış açısı nasıldır?

Ozon tedavisi bugün ABD (16 eyalette), Almanya, İtalya, İngiltere gibi gelişmiş ülkeler dahil 20 kadar ülkenin Sağlık Bakanlıklarınca kabul edilmiş bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde hekimlerin ozon tedavisi ile ilgilenmeleri çok yenidir. Ozon tedavisi ile ilgilenen ve bu tedavinin etkinliğini hastaları üzerinde gören hekimlerin Sağlık Bakanlığı’na başvurusu sonucu bu tedavi yöntemi bakanlıkça oluşturulan bir komisyon tarafından incelemeye alınmıştır. Halihazırda lokal (bölgesel) ozon uygulamaları sosyal güvenlik kapsamına alınmış ve çalışmalar devam etmektedir.

Bu tedavi yöntemini kullanan üniversite hastaneleri var mıdır?

Ozon tedavisi ile ilgilenen ve hastalarına uygulayan başlıca üniversiteler ve bunların bölümleri aşağıdaki gibidir. GAZİ üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı. Medikal Ozon Derneği’nin (www.moder.org.tr) düzenli olarak yaptığı bilimsel toplantı ve seminerlere pek çok daldan hekim iştirak etmekte ve hastalarına ozon tedavisi uygulamaya başlamaktadır. Ülkemizde ozon tedavisinin etki mekanizması ve yeni hastalıklarda kullanılabilirliği ile ilgili deneysel çalışmalar ise Gülhane Askeri Tıp Akademisi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı başta olmak üzere pek çok üniversitede (Bolu Abant İzzet Baysal, Konya Selçuk vb.) ile Eğitim-Araştırma hastanelerinde devam etmektedir.

Dr. Temel Yaşar ALİMOĞLU
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
Medilife Beylikdüzü Hastanesi