Çocuğunuzun Gelişimi Okul Öncesine Hazır mı?

12.09.2013

Kulak Burun Boğaz ve alerjik  hastalıkları tedavi edilmeli

Öncesinde geniz eti büyüklüğü (adenoid hipertrofi), tekrarlayan bademcik iltihabı, sinüs iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıkları veya tekrarlayan orta kulak iltihabı olan olguların okul başlamadan önce sağlık durumlarının değerlendirilmesi, gerekiyorsa tedavilerinin düzenlenmesi sorunsuz bir okul dönemi açısından yardımcıdır. Tekrarlayan veya devam eden hastalıkları nedeniyle yapılan okul devamsızlığı hem çocuğun okula alışmasını, hem de okul başarısını olumsuz etkileyebilir.

Aşıları yaptırılmalı

Öncesinde varlığı tanılandırılmış astım, reaktif hava yolu hastalığı veya bağışıklık sistemi hastalıkları gibi grip enfeksiyonundan korunması öncelikli olan çocukların bu enfeksiyona karşı okul açılmadan önce aşılanması faydalı olacaktır. Yaşına uygun aşı takviminde eksik aşıları olan çocukların, eksik aşılarının okul dönemi başlamadan en az dört hafta kadar önce tamamlanması, aşının koruyuculuk özelliğinin işler hale gelmesi için zaman sağlaması açısından önemlidir.

Göz muayenesi yapılmalı

Gözlerinde kırma kusuru olup gözlük takması gereken veya gözlük takması gerekmese bile izlenmekte olan olguların bir kez daha göz hekimi tarafından değerlendirilmesi, gerekiyorsa gözlük numaralarının düzenlenmesi uygundur. Daha önce hiç göz muayenesi olmamış bir çocuğun okula başlamadan önce en az bir kez göz muayenesi olması doğrudur. Özellikle ailesinde erken yaşta gözlük kullanma öyküsü olan çocuklarda bu muayene ihmal edilmemelidir.

Ortopedik muayene edilmeli

Ortopedik sorunu olan çocuklar gene bu sorunları açısından bir uzman tarafından değerlendirilmeli, kullandıkları aparatlar varsa bunlar gelişmelerine uygun şekilde yeniden hazırlanmalıdır. Ayakkabı seçimi uygun şekilde yapılmalıdır.

Gıda alerjisi varsa okula bildirilmeli

Gıda alerjisi olan çocukların bu durumu ile ilgili bilgiler hem sınıf öğretmenine hem de okul yönetimine bildirilmelidir. Bu şekilde okul, öğretmen ve yemekhane sorun yaratan gıdalara karşı tedbir alabilecektir. Hatırlanmalıdır ki çocuklar, özellikle ergenler, yer aldıkları grubun içinde farklılaşmamak için alerjileri olduğunu bilmelerine rağmen bu gıdaları tüketebilirler. Okulda kantin varsa burada satılan gıdalar da alerjisi olan çocuklar açısından değerlendirilmelidir.

Ağız ve diş sağlığı

Okula başlayacak çocukların diş doktoruna da muayene olmaları gerekir.5-6 yaş dönemi Süt dişlerinin yerine kalıcı dişler almaya başladığı dönemdir. Okula başlayan çocuklar yiyecek düzeni değiştiği için çürük  riski bu dönemde artar.Bu açıdan sağlıklı dişlere sahip olmak adına Diş doktoru muayenesi önerilir.

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.