ATV Haber :

11.11.2013

 

            

 

Bilal Bilim; 41 Yaşında erkek hasta 02.10.2013 tarihinde çalıştığı iş yerinde elektrik akımına maruz kalan hasta iş arkadaşları tarafından Taksi ile Bezmialem Vakıf Gureba Hastanesine götürülmüş. Oraya ulaştığında hastanın kalbi durmuş. Yapılan CPR ve Kalp masajı ile kalbi çalıştırılan hasta orada yer olmadığı için şuuru kapalı olarak hastanemiz GYBÜ e gönderildi.

 

Hasta, hastanemize ulaştığında kalbi çalışıyor, ancak beyin fonksiyonları tam değildi. Beyin fonksiyonlarını korumak, hastayı sakat ve sekelli (felçli) bırakmamak için tüm vücudunu özel bir cihaz ile 33 dereceye soğuttuk ve 3 gün boyunca tüm fonksiyonlarını yaşam ünitesinde koruduktan sonra 4. Gün yavaş yavaş ısıtmaya başladık. 6. günde ideal vücut ısısına 36.5 dereceye ulaştırdık.

 

Hasta 10. Günde gözünü açtı. 11. gün ellerini 12. gün ayaklarını hareket ettirmeye başladı. Yavaş yavaş destek ünitelerinden ayrılan hasta. günde sekelsiz şuur açık koopere, tüm bilinçsel fonksiyonları yerinde taburcu edildi.

 

Bu soğutma işlemi farklı yöntemlerle uygulanabilir. Ancak en ideal ve hastaya en az zarar vereni Terapötik Hipotermi içinde bizim uyguladığımız internal soğutma işlemidir.Hasta sekelsiz ve şuur açık çalışabilir durumda topluma kazandırılmıştır.

 

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.