Laparoskopik Myom Ameliyatı

16.04.2013

Myomlar kadınlar arasında sık gördüğümüz bir huylu tümördür. kabul ettiğimiz hastalıklardır.   Her 10 kadından 4'ünde myom olmasına rağmen  5 kadından 1 tanesinin ameliyat olması gerekmektedir.


Hangi myomlar ameliyat edilir?

·         Boyutu 5cm'nin üzerinde ise

·         Aşırı kanama yapıyorsa

·         İç organlara baskı yapıyorsa

·         Kısırlık veya gebe kalmayı zorlaştırıyor, düşüklere yol açıyorsa

·         Hızlı büyüme gösteriyor, ağrı yapıyorsa ameliyat kararı verilir.


Hastalarımıza bu ameliyatı açık ameliyat dediğimiz  laparotomi ile yapılabileceği gibi laparoskopik olarak kapalı yöntem ile yapabiliriz. Myomların bir çoğu laparoskopik olarak çıkarılabilmesine karşın laparoskopi her hastane ve klinikte uygulanamadığı gibi laparoskopik myomektominin ise  daha ileri tecrübe, bilgi birikimi ve teknolojik donanım gerektirmesi nedeni ile oldukça az klinikte uygulanmaktadır. Bu nedenle myom ameliyatı olması gerekn hastalarımızın bu konuyu doktorlarından talep etmeleri, ameliyat seçenekleri hakkında bilgilenerek karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü sağladığı avantajlar ile tercih edilmesi gereken yöntem laparoskopik myom ameliyatı olmalıdır.

Laparoskopik Myomektomi Avantajları

·         Daha kısa hastanede yatış süresi

·         Daha küçük kesi ile yapılabilmesi

·         Daha az enfeksiyon, kanama, fıtık riski

·         Daha az karın içi yapışıklık riski

·         Daha az ağrı

·         Daha kısa zamanda iyileşme ile hastanın normal hayatına ve işine bir an önce dönmesi.

Laparoskopik myom ameliyatları ileri tecrübe, bilgi birikimi, teknolojik altyapı gerektirmektedir.  Sağladığı avantajlar sayesinde jinekolojik ameliyatlarda ilk seçilmesi gereken yöntem olmuş durumdadır.

Operasyon süresi  45 dakika – 2.5 saat sürebilmektedir. Operasyon sonrası 1 gece hastane kaldıktan sonra evinize dönebilirsiniz.

 

    Dr.Ali İhsan YALÇINOĞLU

    Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. / Gyneacology & Obstetrics M.D.

   Medilife Çapa Hastanesi

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.