Jinekolojik Estetik - Lazer Tedavisi

15.08.2018 Doğum ve yaşlanma ya da farklı sebeplere bağlı olarak vajinada sarkma ve gevşeme gibi estetik problemler ile idrar kaçırma gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu sorunların çözümü için dış genital bölge dediğimiz büyük ve küçük dudaklarda bugüne kadar yaptığımız cerrahi operasyonlara ek olarak, artık ameliyatsız tedavi yöntemlerini de çalışmalarımıza eklemiş bulunmaktayız. Seçilmiş vakalarda lazerle jinekolojik estetik yöntemi, vajinal yenileme ve sıkılaştırma, idrar kaçırma problemleri ve menapozal vajinal kuruluk sorunlarına karşı başarıyla yapılabilmektedir.
 

Jinekolojik Estetik nedir?


 Kadın cinsel organları hamilelik, normal doğum, kilo alımı, sigara, hormonal bozukluklar, menapoz ve yaş gibi nedenlerle dinamiğini ve fonksiyonunu kaybedebilir. 

 Bu da vajina kaslarında gevşeklik, vajina kanalında genişleme gibi sorunlara yol açabilir. Kadın cinsel ilişkide yetersizlik duygusu, estetik kaygısı ve özgüven problemi yaşayabilir. Bu durum bayanda ve eşinde cinsel tatminsizlik ve diğer cinsel problemlere, idrar kaçırma ve büyük abdest problemlerine neden olabilir.

 Kadın cinsel organlarının işlevsel ve estetik açıdan düzeltilmesi olan Jinekolojik Estetikte, vajinanın daraltılıp, epizyotomi yaralarının cerrahi onarımı için yapılan işleme perinoplasti denir. Cerrahi işlemler anestezi gerektirir, ayrıca kanama ve enfeksiyon riski de olup cerrahi sonrası iyileşme uzun ve ağrılıdır.

 Bu tür tedaviler günümüzde jinekolojik lazer yöntemiyle ağrısız, anestezisis, dikişsiz yapılabilmekte kanama ve enfeksiyon riski olmaksızın ayrıca hastalarımızın bu yöntemle günlük hayata çabucak dönülebilmesi de mümkün olabilmektedir. Kliniğimizde photona jinekolojik lazer uygulamaları hem idrar kaçırma tedavisi hem de vagina estetiği(daraltma işlemi) için uygulanmaktadır.


 Jinekolojik Lazer Yöntemi nasıl uygulanır?

 Lokal anestezik krem uygulaması sonrası 15-20 dakikalık bir işlemle bu iş için özel jinekolojik lazer(photona) problarla yapılır. Hastaneye yatış gerektirmeden ayakta uygulanabilen bir işlemdir. Bu işlem sonrası ilk 10 gün cinsel birliktelik olmamalıdır. Normal iş hayatına ve günlük aktivitelere hemen işlem sonrası devam edilebilir. İyileşme 4-6 hafta süreceğinde hastalar genellikle 1-1,5 ay sonra kontrole çağrılır, gerekirse 2. veya 3. seanslar uygulanabilir.  


Vajina estetiğinde etkin ve güvenilir bir tedavi yöntemi, Fotona Er:YAG lazer ile vajinal sıkılaştırma..

 Neden lazer vajinal daraltma (Vajinoplasti)

 Vajina yaklaşık 10 cm’lik bir kanal olmasına rağmen cerrahi uygulamalar ancak giriş birkaç cm’lik kısmına etkili olmaktadır. Oysa günümüzde Er:YAG lazer ile vajinal daraltma işlemi vajinal kanalın tümünü sıkılaştırmakta yani rahim ağzından vajina girişine kadar etkili olmaktadır. Böylece vajinal mukuzal dokuda kollajenizasyonun uyarılmadığı tek bir alan kalmamaktadır. Kanal boydan boya daha genç bir dokusal yapıya ve anatomiye kavuşmaktadır. Ayrıca Fotona Er:YAG lazer vajinoplastide uygulama cerrahi bir işlem olmaması nedeniyle vajinal bölgede yüzeysel sinir kesileri olmayacaktır.Böylece vajinal duyarlılık azalmamakta ve erkek cinsel organının vajina içinde yarattığı basınç hastalar tarafından daha iyi hissedilmektedır. Cinsel doyuma ulaşmada bu nedenle daha belirgin artmaktadır.

 1. Cinsel Haz ve Tatminsizlik:

 Vajina daraltma operasyonu geçirmiş olan kişilerde ameliyat öncesi yaşanan cinsel hayatın kalitesinde olumlu yönde bir değişim olduğu gözlemlenmiştir. Vajinadaki oluşan genişliğin ortadan kalkmasını sağlayan bu operasyon sayesinde kadın ve erkekte orgazm da artış görülmüştür. Bu durum çiftlerin arasındaki ilişkiye birçok yönden olumlu şekilde yansımaktadır.

 2. İlişki Sırasında Vajinadan Çıkan Sesler:

 Cinsel ilişki esnasında yaşanacak kaliteli bir orgazmın önemi hafife alınamayacak kadar büyüktür. Gevşek ve diriliğini yitirmiş bir vajinada cinsel ilişki sırasında garip sesler çıkabilmektedir. Bu durum da konsantrasyonun bozulmasına sebep olmaktadır. Yapılan vajina daraltma operasyonu sayesinde vajinanın gevşek ve sıkılığını kaybetmiş olmasından kaynaklanan sesler tamamen ortadan kalkmaktadır.

 3. Ağrılı Cinsel İlişki:

 Doğum sonrasında özellikle sarkan vajinanın estetik açıdan ve gevşekliğinin ortadan kaldırılması için vajina daraltma operasyonu tavsiye edilmektedir.

 4. İlişki Öncesi ve Esnasında Özgüven:

 İşlevsel ve estetik açıdan düzeltilmiş bir vajinaya sahip olan kadınların vajinal daraltma ameliyatı sonrasında özgüvenlerinde artış olduğu görülmüştür. Bu durum çiftler arasındaki uyumu olumlu yönde etkilemektedir. Kolay ve kaliteli bir şekilde orgazm olmayı, cinsel ilişkiden yüksek oranda hazalmayı sağlayan vajinal daraltma operasyonları bu sayede evlilik bağlarını da olumlu yönde etkilemektedir.

 Vajinal sıkılaştırma nasıl yapılır?

 Ağrısız, anestezi almadan ayaktan uygulanabilir, herhangi bir yan etkisi olmayan, sadece vajinal doku kalitesini artırarak, dokuyu sıkılaştıran bir yöntemdir. İşlem sonrası istirahat veya ağrı kesici ihtiyacı olmaz. İşlem sonrası cinsel perhiz sadece iki haftalık bir süreçtir. Tedavi süresi 25 dakikadır. İşlem sonrası herhangi bir komplikasyon görülmemiştir.

 İşlemin avantajları

 İşlem öncesi hazırlık gerektirmez, İşlem esnasında antibiyotik, ağrı kesici ihtiyacı olmaz. Başarı oranı yüksek, ayağa kalkış süresi hemen, kısa süreli bir uygulama olması nedeniyle anesteziye ihtiyaç yoktur. Enfeksiyon riski bulunmamaktadır.Uzman gerek görürse yapacağı hipnoz seansları da düzenleyebilir.

 

 Lazerle Renk Açma

 Genital bölge değişik nedenlerden dolayı zamanla esmerleşme, bölgesel veya geniş renk koyulaşması, kararma sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Günümüzde lazer ile renk açıcı tedaviler; genital bölge beyazlatma, renk ağartma, genital alan renk açma tedavileri uygulanabilmektedir.

 Lazer ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 15-20 dakika sürer. İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılması ağrı hissini ortadan kaldıracaktır. Genel anestezi ihtiyacı bulunmamaktadır. İşlem sırasında verilen lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital ağartma, beyazlatma amaçlanmaktadır.

 Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir. İşlem son derece ağrısızdır. İşlemden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

 Op. Dr. Yeşim İŞLEGEN
 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.