Saç Ekimi Hakkında Herşey

22.01.2015

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, saç köklerinin yoğun olduğu bölgelerden (ense ve  kulak arkası kısım) alınarak daha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Kısaca saç köklerinin naklidir. Kıl kökü (greft) nakli olarak da bilinmektedir. Greft; saçsız bölgeye nakil edilmek için çıkartılan saç foliküllerinin adıdır. Her bir greft yaklaşık 3 ile 20 arası saç kökünü ihtiva etmektedir. Uzunluklarına, kısalıklarına veya incelik ya da kalınlıklarına göre saç vericisinden çıkartılan greftlerin içerdiği saç kökü sayısı da değişiklik gösterir. 

 

2) Saç Ekimi Öncesi Muayene

 

Saç ekimi öncesi mutlaka konuyla ilgili bir uzman hekim tarafından muayene edilmek çok önemlidir. Saç dökülmesi 35 yaşından sonra azalmaya hatta durmaya başlar. Saç ekimi yapılmasına karar verilirse ekim yapılacak kişiye mutlaka dökülmenin devam edebileceği bazen tekrar saç ekimine ihtiyaç duyulabileceği mutlaka iletilir. Saç kaybına uğranmış bölgenin çok büyük olması durumunda tek seansta ekimin tamamlanması çok zordur. Yapılan ekimin başarılı sonuç vermesi için yapılan ekimin niteliği ekilen adetten çok daha önemlidir. Saçların yapısı, saç kaybının ne kadar olduğu, mevcut saçların sıklığı, saç derisinin gerginlik düzeyi uzman hekim tarafından tespit edilir ve saç ektirmeyi düşünen kişiler konuyla ilgili bilgilendirilir. Analiz sonrasında, saç ekimine uygun olup olmadığınız ve eğer saç ekimi yapılacak ise ne gibi sonuçlar alacağınız, hekim tarafından sizlere detaylı olarak anlatılmaktadır.

 

3) Kaç çeşit saç ekimi yapılır?

 

Saç ekimi FUT ve FUE denilen iki ayrı şekilde yapılmaktadır.

 

FUT yöntemi;  İki kulak arasından ve saçın arka kısmından şerit şeklinde alınan dokudan saç köklerinin tek tek ayrıştırılarak, ekilecek alana nakledilmesi işlemidir. Saç alınan bölgeye dikiş konularak, ilk bakıldığında kolayca anlaşılmayan ancak tamamen ortadan kalkmayan çizgi şeklinde bir iz kalacağı mutlaka ekim yapılan kişiye iletilmelidir.
Bu yöntem ile saç kökleri bir, iki veya üçlü grup halinde hazırlanabildiği gibi daha çok sayıda kıl kökü içeren yani küçük adacıklar halinde greftler ile de hazırlanabilmektedir

 

FUE yöntemi; Saç kıllarının köküne kadar inilerek yapılmaktadır. Kökler,  başın arka kısmından greftlerin çıkartılması ile, kesim yapılmadan, mikro cerrahi yöntemler kullanılarak; gerek mikro cerrahi aletler ve mikromotor ile tek tek toplanarak ekim planlanan alana açılan kanallara yerleştirilmesi ile yapılır. Saçın arka kısmından greftler alınabildiği gibi gerek duyulur ise; iki kulak arasındaki herhangi bir yerden de saç kökleri alınabilmektedir.

 

3) Vücudun başka yerlerinden toplanan kıllar ile saç ekimi yapılabilinir mi?

FUE yöntemi ile gövdedeki kıllar alınarak da saç ekimi yapılabilmektedir. Teknik olarak vücut kıllarının alınması daha zordur. Çünkü vücut kıllarının yönleri değişkendir. Ayrıca bu işlem için; çok miktarda bölgesel anestezi veya genel anestezi gerekir. Ayrıca vücuttan alınan kıllar saçlar gibi uzamaz, daha kısa kalır. Bu gibi sebeplerden dolayı; vücuttan alınan kılların saç ekimi için kullanımı daha çok, 2. ya da 3. kez ekim yapılan hastalarda kullanılabilir. 

4) En iyi saç ekim yöntemi hangisidir?

 

Her iki tekniğinde birbirine göre iyi yönleri veya istenmeyen yönleri vardır.

 

5) Fue yönteminin avantajları nelerdir?

 1.Dikiş yoktur, dolayısı ile dikiş aldırmak için tekrar kliniğe dönmeye gerek yoktur.

 2.Ekim yapılan kişi daha hızlı iyileşir.

 3. İz yoktur.

 4. Daha az ağrı görülür.

 5. Hiçbir gerginlik yoktur.

 6. Sinir yaralanması ihtimali ve dolayısı ile uyuşma yoktur.

 7. Daha az kanama olur.

 8. Köklerin alındığı yerdeki izler daha hızlı kapanır.

 9. İz olmadığı için saçlar istenildiği zaman kısacık kesilebilir.

10.Vücut kıllarının nakli yalnızca bu yöntem ile yapılabilir.

6) Kimler saç ektirebilir?

Ciddi bir rahatsızlığı (Kalp, damar, böbrek hastalıkları, kontrolsüz diyabet, hemofili gibi kanama, pıhtılaşma bozuklukları, psikiyatrik sorunlar…) olmayan, saç kökleri alınacak sahada yeterli saçı bulunan, ekim yapılacak alanda herhangi bir deri rahatsızlığı bulunmayan her yaş grubundaki erişkinler saç ektirebilir. Saç dökülmesine neden olacak deri rahatsızlığı olmaması gerekmektedir. Saç ekiminde size yön verecek olan hekimin uzun yıllar sonra nasıl görünebileceğinizi öngörmesi de işin başarısında son derece önemlidir.  

7) Saç ekimi kaç yaşında yapılabilir?

Sağlık sorunu olmadığı takdirde,  20 ile 70 yaş arasında saç ekimi yapılmaktadır. Saç dökülmesinin durması veya azalması yapılan işlemin etkinliği açısından önemlidir.

8) Saç ekimi hangi mevsimde yapılır?

Saç ekimi her mevsim yapılabilir. Ancak saç ekimi sonrasında hastanın hassas davranması ve ekilen saçın zarar görmemesi için dikkatli hareket etmesi gerekmektedir. Yaz mevsiminde saç ektirmişseniz doktorunuzun sakıncalı bulduğu süre içerisinde denizden ve havuzdan kesinlikle uzak durmak gerekmektedir. Kış ve bahar mevsiminde saç ekimi yaptırmış olanların da sık yağmakta olan yağmura karşı tedbirli olması önerilmektedir. Aksi takdirde tedaviden olumlu sonuç alınamayacağı da ekim yaptıran kişiye iletilmektedir. Doktorunuzun önerilerini uyguladıktan sonra mevsimsel durumdan etkilenmek söz konusu değildir. Dolayısı ile dört mevsim saç ekimi yaptırılabilmektedir.

9) Saç ekimi sonrası pansuman gerekir mi?

Ekim sonrası pansuman gerekmemektedir. İşlem sonrası ekim yapılan kişinin 48 saat sonra hekimi tarafından görülmesi gerekli kontrolünün sağlanması önemlidir. Ekim yapılan kişiye yıkamasının nasıl yapılacağından nelere dikkat edeceğine kadar tüm detaylar ekim sonrası tekrar aktarılır. Ortalama 1 hafta içerisinde gözle görülür bir iyileşme söz konusu olacaktır. Geliştirilmiş saç ekimi teknikleri ile saç ektiren hastalarda operasyon dansonra bandaj, sargı ve sonrasında pansuman gerektiren bir işlem yapılmamaktadır.

10) Tek seansta kaç greft ekilir işlem ne kadar sürmektedir?

Ortalama 3500-4000 civarında tek seansta greft ekilebilmektedir. Fakat tek seansta nekadar greft ekildiği değil ne kadar kalıcı bir işlem yapıldığı çok daha önemlidir.  Fakat sayı arttıkça süre uzayacağından hastanın buna hazırlıklı olması gerekir. İşlem 3-5 saat arasında sürmektedir.

11) Greft ile saç teli sayısı aynımıdır?

1 Greft 1 saç kökü demek değildir.” Çünkü her saç kökü tekli , ikili ve üçlü şekilde bulunabilir. Bu yan yana olan çoklu kökler birbirinden ayrılamayacak kadar yakındır, ya da ayrılmaya çalışıldığında zarar görme olasılığı yüksektir. Bu yüzden 1 greft denildiğinde bir kök saç teli ki bunda 2-3 adet saç teli gözlenebilir. Bu durumda  1000 greft denildiğinde içinde 3000-5000 saç kökü bulunabilir. Bu kişinin saç kökünün yapısı ile alakalıdır.

12) Ekilen saçlar dökülür mü?

Eğer saç ekildikten sonra ensedeki saçlar dökülüyorsa ekim sonrası taşındıkları bölgede de dökülme riski doğar.
Ama ensedeki saçlar genellikle dökülmezler. Bireyler saçlarının tamamını kaybetmez.

13) Saçlar ne zaman çıkmaya başlar?

Ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlayan saçlar tamamen çıkmasını 12-14 ayda tamamlar. Gerçek görüntü 1 yıl sonra oluşur.

14) Kaç kez saç ektirilebilir?

Daha önce yapılan teknik ne olursa olsun alıcı alanda yeterli saç kökü olduğu takdirde 2.ve 3.kez bile saç ekimi yaptırılabilir.

15) Saç ekiminden önce yapılması gerekenler nelerdir?

Operasyondan 2 hafta öncesinde ASPİRİN ve diğer anti enflamatuar ilaçlar (İbuprofen,ecopirinv.s.) kullanmayınız. Daha önce geçirmiş olduğunuz bütün hastalıkları ve varsa tedavisi süren tüm sağlık sorunlarınızı doktorunuza mutlaka belirtiniz. B ve E vitamini kullanıyorsanız bırakınız. Kullandığınız bütün ilaçları, sigara ve alkol tüketiminizi doktorunuza bildiriniz.

Operasyon öncesi 24 saat mümkünse sigara içmeyiniz, eğer yapamıyorsanız azaltmaya çalışınız. Unutmayınız ki sigara iyileşme sürecinizi uzatacak, enfeksiyon ve iz-skar oluşma riskini artıracaktır.

16) Saç ekiminden sonra yapılması gerekenler nelerdir?

Verilen ilaçları düzenli olarak alınız. Saç yıkama talimatlarına uyulması gerekir. Operasyon sonrasındaki 12 saat içerisinde araba kullanmayınız. Operasyon sonrasında 3 gün aşağıdakilerden kaçınınız.

Ağır işler Stress Aşırı Heyecan Spor Cinsel İlişki İlaç kullandığınız süre içerisinde alkol kullanmayınız. 4 ile 6 hafta saç deriniz iyileşmesini geciktirecek güçlü güneş ışınlarından ve sürekli travma oluşturacak olaylardan uzak durulmalıdır. İlk 1 hafta sauna ve yüzme havuzuna girmeyiniz. 

17) Saç ekimi nerede yapılabilir?

Saç ekimi hastane ortamında, küçük cerrahi girişim yapılan bir odada uzman doktor ve ekibi tarafından steril şartlar altında gerçekleştirilmelidir.  Lokal anestezi altında gerçekleştirilen işlem sırasında hasta televizyon seyredebilir. Saç ekimi etapları arasında yemek ve ihtiyaç molası verilebilir.

 

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.