Yeni Doğan Sünneti

14.04.2012

YeniDoğan Sünneti Nedir?

Doğumdanbir gün ile bir hafta sonrası zaman diliminde yapılan sünnete “yenidoğan sünneti”adı verilir.

YenidoğanSünnetinin Avantajları Nelerdir?

 

Yenidoğan sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu riski azalır. Bilimsel çalışmalarda sünnetsiz çocukların idrar yolu enfeksiyonuna sünnetli olan gruba oranla yaklaşık 10 kat fazla yakalandığı gösterilmiştir. Sünnet yenidoğan döneminde yapılırsa psikolojik travma oluşturmaz. (Bebekler sünnetin ne olduğunu kavrayamayacak kadar küçük oldukları için) Sadece lokal anestezi ile yapılabilir. Sünnet derisindeki damarlar çok küçük olduğundan belirgin bir kanama hemen hemen hiç görülmez. Sünnet sonrası bakım oldukça kolay ve iyileşme hızlıdır. 

HangiDurumlarda Yenidoğan Sünneti Uygulanmaz?

 

 

Bebekprematür veya hasta ise, ailede hemofili hastalığı öyküsü var ise, hipospadiasgibi doğuştan penis anomalisi var ise yenidoğan sünneti uygulanamaz.

 

BebeklerSünnet Esnasında Ağrı  Duyarlar mı?


Elbetteyenidoğan bebekler de ağrı duyarlar. Bu nedenle sünnet öncesinde operasyonbölgesini uyuşturmak için çok ince iğne ile lokal anestezik ilaçlar uygulanır.
Bu yaş grubunda genel anestezi uygulamaya gerek yoktur.

Yenidoğan Sünneti Öncesinde Bebeğin Aç Olmasına Gerek Var mıdır?

 

Yenidoğansünneti lokal anestezi ile yapılır, bu nedenle bebeğin aç kalması gerekmez. Tokkarnına işlem yapıldığında bebek sünnet sırasında çoğunlukla uyur. Bebeğinhemen sünnet sonrasında beslenmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yenidoğan Sünneti Nerede Yapılır?


Yenidoğan sünneti çoğunlukla bebek doğduktan 24-48 saat sonra; sünnet olmasınaengel bir durum yok ise, ameliyathanede özel ısıtılan masada yapılabilmektedir.

Yenidoğan Sünneti Nasıl Yapılır?


Yenidoğan sünneti klasik cerrahi sünnet veya “çan” yöntemi ileyapılabilmektedir.

Yenidoğan Sünnetinde İşlem Ne Kadar Sürer?


Sünnet yaklaşık 20-30 dakika sürer.

Yenidoğan sünneti sırasında veya sonrasında olası komplikasyonlarnelerdir?

 

Yenidoğansünneti oldukça basit ve risksiz bir operasyon olmakla beraber işlem sırasındave sonrasında yüzde 1’den az oranda çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir.Bunlardan başlıcaları; kanama, enfeksiyon, yetersiz sünnet nedeni ile yenidensünnet derisinin daralması (fimozis) ve cilt yapışıklıklarıdır.
Yenidoğan sünneti eğer steril şartlarda, cerrahi prensiplere uyularak,deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası uygun bakım disiplinioluşturulursa, nadir görülen bu komplikasyonlardan da kaçınmak mümkün olur.

 

YenidoğanSünneti Sonrası…


Büyükçoğunlukla ağrı kesiciye gerek bile duyulmaz. Antiseptik özellikli kremlerdışında rutin antibiyotik ve benzeri ilaç kullanmaya gerek kalmamaktadır.Verilen antiseptik özellikli kremler sünnetli bölge üzerine günde 4-5 kezsürülüp üzeri kirlenme veya yapışmaya karşı steril gazlı bezle örtülür. Bebeklersünnet sonrası 7. günde sünneti yapan doktor tarafından görülür. Konulandikişler kendiliğinden eriyerek düşerler, alınmaları gerekmez.

Op. Dr. Muhittin ÇALIŞKAN

Sayfamızı beğenerek güncel haber ve duyurularımızı, doktorlarımızın sağlık tavsiyelerini Facebook duvarımızdan kolaylıkla takip edebilirsiniz.